Aalscholver-familie Plas van Poot foto: Marcel van der Tol
Aalscholver-familie Plas van Poot foto: Marcel van der Tol
Natuur onder de Loep

Familiebezoek in het voorjaar

Actueel 810 keer gelezen

Zoetermeer - In deze rubriek schrijven kenners over de natuur in Zoetermeer. 

Marga van der Tol (Plas van Poot) en Marieke Spekreijse (Vleermuisplatform) zijn blij met de lente. De gemeente Zoetermeer is (bijna) klaar met het afgesproken snoeiwerk in het van Tuyllpark voor dit jaar, hoera! Het donkere bos is beschermd gebleven. Andere stukken bos zijn behoorlijk onder het mes geweest. Helaas was het nodig; de bomen werden gevaarlijk. “We zijn blij dat de gemeente samenwerkt met ons, zo hebben we het donkere bos weten te behouden.” 

Nu beginnen de goede tijden, de trekvogels keren terug, en ook de vleermuizen beginnen weer aan een nieuw jaar. De Canadese gans - die met die met engelenvleugels - krijgt haar familie op bezoek, en ook de dwergvleermuizen krijgen familiebezoek, precies als de ruige dwergvleermuizen doortrekken. Eigenlijk zijn ze geen familie van elkaar, maar gewoon twee soorten die heel erg op elkaar lijken. De een is net wat groter dan de ander, maar ze houden ze elkaar gewoon lekker warm. Als ze lekker dicht op elkaar gepakt overdagen.

Het is een fijne tijd, het vroege voorjaar. De vrouwelijke dwergvleermuizen die overwinterd hebben in onze spouwmuren vormen nu kraamkolonies. Als alles hun naar de zin is besluiten ze allemaal tegelijk zwanger te worden. Het zaad dat daarvoor nodig is hebben ze het hele najaar en in de winter verzameld, de heren worden bedankt en buiten de deur gezet. Als de dames vinden dat het wel kan, worden ze allemaal tegelijk zwanger. En 6 weken later, zo ongeveer in juni, dan krijgen ze allemaal tegelijk een jong. 

De hele kolonie beleeft tegelijk de kraamtijd en ze helpen elkaar allemaal. En dat is goed want zo’n kolonie helpt jou van een heleboel plaaginsecten af. Dat scheelt weer een boel gif in onze natuur. Dus heb je last van muggen? Spuit dan niet met gif, maar hang een vleermuiskast op. Dat werkt op de langen duur veel beter.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Zoals je ziet heeft de paardenbloem aan een heel klein randje aarde genoeg. Foto: Joke de Ridder.
Natuur onder de loep: gele bloeiers 26 apr, 08:59
U bent van harte welkom bij Alomari-Hairstyle.
Alomari Hairstyling maakt frisse nieuwe start 25 apr, 14:32
Tess Lassche op haar plek in de raadzaal. Foto: Gerard van Warmerdam.
Jongste raadslid Tess geeft graag haar mening 25 apr, 13:05 1
Diaken Ronald van Berkel, Nicolaasparochie Zoetermeer.
Column: Religie Lekker Belangrijk: Het nieuwe leven, ziet u het om u heen? 25 apr, 09:01
Slanke Sleutelbloem. Foto: Ep Booneman.
Rondwandeling door de Natuurtuin 24 apr, 16:09
De gedecoreerden met burgemeester Bezuijen. Foto: Gerard van Warmerdam.
Twintig Zoetermeerders Koninklijk onderscheiden tijdens de Lintjesregen 24 apr, 15:55
De actie heeft inmiddels al meer dan 2.500 euro opgebracht.
Mini Roparun bij Ilion 24 apr, 15:09
Tekensessie met Sacha. Foto: Nell van de Bosch-Levendig
Tekenen met Sacha in buurttuin Zoete Aarde 24 apr, 12:58