Vrouwtje citroenvlinder legt eitje. Foto: Sinie de Jong.
Vrouwtje citroenvlinder legt eitje. Foto: Sinie de Jong.
Natuur onder de Loep

De citroenvlinder als de eerste voorjaarsbode

Actueel 1.145 keer gelezen

Zoetermeer - Kenners over de natuur schrijven wekelijks in het Streekblad over de natuur in Zoetermeer. Hierbij een bijdrage over de citroenvlinder van paddenstoelen- natuurkenner Sinie de Jonge van IVN.

Zodra de temperatuur boven de 10 graden Celsius uitkomt, kunnen we de citroenvlinder verwachten. Meestal is dat eind februari, begin maart. Het zijn gele vlinders met op alle vier de vleugels een stipje. De vrouwtjes zijn wat bleker van kleur dan de mannetjes. Van een afstand kun je de vrouwtjes verwarren door hun bleke kleur met het Groot koolwitje.

Na de winterperiode laten ze zich door de zon opwarmen om vervolgens op zoek te gaan naar nectar uit bijvoorbeeld Groot hoefblad en Sleutelbloem. Nectar, het heerlijke zoete vocht is nodig als energiebron om te kunnen vliegen. De mannetjes gaan in april op zoek naar een vrouwtje. De vrouwtjes leggen de eitjes, elk afzonderlijk, bij jonge bladknoppen en blaadjes van de sporkehout, vuilboom of wegedoorn. Na ongeveer een week komen de rupsjes te voorschijn. De rups neemt de groene kleur van de voedselplant aan. De rupsen ontwikkelen zich zeer snel in drie tot zes weken, ook de pop is groen van kleur en moeilijk te zien. In de vliegtijd van de periode februari tot en met mei, paren de groen-gele citroenvlinders. 

Daarna worden de eitjes afgezet en sterven deze vlinders. Van juli tot en met oktober komen we kersverse citroenvlinders tegen. De citroenvlinder is een van de langstlevende soort die als imago (= vlinder) meer dan een jaar oud kan worden.

Als het herfstig wordt in oktober is het tijd om een onderkomen te zoeken. Dat stelt bij de citroenvlinders niets voor; de vlinder hangt gewoon open en bloot aan de struikjes van bijvoorbeeld klimop, braamstruiken, heide en grasstengels. Ze bevriezen niet doordat een deel van de lichaamsvloeistoffen vervangen wordt door een soort antivries en een verhoging van de bloedsuiker spiegel. Geniet van de lentebode: de citroenvlinder!

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Zoals je ziet heeft de paardenbloem aan een heel klein randje aarde genoeg. Foto: Joke de Ridder.
Natuur onder de loep: gele bloeiers 26 apr, 08:59
U bent van harte welkom bij Alomari-Hairstyle.
Alomari Hairstyling maakt frisse nieuwe start 25 apr, 14:32
Tess Lassche op haar plek in de raadzaal. Foto: Gerard van Warmerdam.
Jongste raadslid Tess geeft graag haar mening 25 apr, 13:05 1
Diaken Ronald van Berkel, Nicolaasparochie Zoetermeer.
Column: Religie Lekker Belangrijk: Het nieuwe leven, ziet u het om u heen? 25 apr, 09:01
Slanke Sleutelbloem. Foto: Ep Booneman.
Rondwandeling door de Natuurtuin 24 apr, 16:09
De gedecoreerden met burgemeester Bezuijen. Foto: Gerard van Warmerdam.
Twintig Zoetermeerders Koninklijk onderscheiden tijdens de Lintjesregen 24 apr, 15:55
De actie heeft inmiddels al meer dan 2.500 euro opgebracht.
Mini Roparun bij Ilion 24 apr, 15:09
Tekensessie met Sacha. Foto: Nell van de Bosch-Levendig
Tekenen met Sacha in buurttuin Zoete Aarde 24 apr, 12:58