
Oogcafé helpt iedereen met een visuele beperking
Actueel 102 keer gelezenZoetermeer - In Nederland zijn 126 oogcafés en sinds kort ook bij InZet Noordhove-Seghwaert. Dit is bedoeld voor iedereen met een visuele beperking.
InZet benaderde de landelijke Oogvereniging toen bleek dat er rond dit onderwerp veel vragen waren bij hun bezoekers. De voorzitter van het kernteam Zuid-Holland Carlo Duister ging hiermee aan de slag. Hij had al eerder geprobeerd om in Zoetermeer een Oogcafé op te zetten, maar het bleek lastig om een locatie en coördinator te vinden. Dankzij InZet en Ardina Kapela Mawata als coördinator werd het toch mogelijk.
Eind mei was de pilot en kwamen veel reacties en mensen eropaf. Duister en Berend Peeters, zijn collega van het kernteam, zijn vol lof over Ardina. “Geweldig zoals het haar gelukt is om dit van de grond te krijgen. Ze heeft er hard aan getrokken.” In het Oogcafé worden informatie, activiteiten en ervaringen gedeeld. “Dit is wat mij betreft de ideale combinatie,” aldus Duister. En Peeters vult aan: “Lotgenotencontact, het besef dat je niet anders of dom bent of alleen ervoor staat. Je hebt alleen andere dingen nodig.”
Informatie komt via sprekers. Als voorbeeld praat Duister zelf over het acceptatieproces van het slechtzien of blind zijn. Bij andere Oogcafés is de voorzitter van de Hoornvliesvereniging geweest, maar ook een imker en een voormalig goochelaar die de mensen laat voelen met wat voor materiaal hij werkt. Het is de coördinator van het Oogcafé, die voor de invulling van de middag zorgt. Veel ideeën zijn via de gezamenlijke app van Oogcafés te vinden. Duister geeft voorbeelden waarmee goede ervaringen zijn geweest: een voelbingo, het maken van kruidenbitters en kerststukjes. Soms worden ook uitstapjes gemaakt als er genoeg begeleiders zijn.
Inhoudelijk kunnen de Oogcafés van elkaar verschillen. Men luistert goed naar de behoefte van de bezoekers. Overdag is het lastig voor werkenden en jongeren en voor de laatste groep zijn landelijk verschillende Oogcafés opgezet. Peeters draait er zelf één met IT als onderwerp. “We hebben hier ook een combinatie met sport gemaakt en hebben bijvoorbeeld voetbal voor blinden opgezet. De groep met jongeren is kleiner dan die met ouderen, maar ik heb de ervaring dat zij het fijn vinden om te bespreken hoe het is om blind te zijn. Jongeren vermaken zich vooral online en fysiek bij elkaar komen kan angstig zijn.”
Op dit moment is het Oogcafé slechts één keer per twee maanden. Door de drukke invulling van de ruimte is er geen plaats voor een extra keer. Duister en Peeters zouden graag nog een andere locatie in Zoetermeer erbij willen hebben. Voorwaarde is niet alleen een coördinator hiervoor vinden, maar ook moet het goed toegankelijk zijn en openbaar vervoer vlakbij, zodat de bezoekers zelfstandig kunnen komen. “We hebben helaas gaan vrijwilligers die de mensen halen en brengen.”
“We willen graag laten zien dat er heel veel mogelijk is en dat er vele wegen zijn om te bewandelen,” zegt Duister. “De ontwikkeling in hulpmiddelen blijft doorgaan en het is goed om dat te laten weten. Hiervoor nodigen we mensen uit van de desbetreffende instanties. Ook handig voor vragen over de kosten en wat door de verzekering vergoed wordt. Toch is het sociale aspect het belangrijkst. De Oogcafés zijn laagdrempelig, ontspannen en gezellig. Zo zijn er mensen die naar verschillende gaan en veel contacten leggen. Ik ken ook een stel dat volgens mij al 30 jaar de Oogcafés bezoekt.” Voor Duister slechtziend werd, was hij sportleraar. “Ik kan hier nog steeds iets mee als activiteit. Ik laat de mensen bewegingen doen vanaf hun stoel en gebruik bijvoorbeeld gevulde waterflesjes om een beetje krachttraining met armen te doen. Iedereen vindt het leuk heb ik gemerkt.”
Het Oogcafé heeft de volgende bijeenkomst op woensdag 23 september 2026 van 14.00 tot 16.00 uur bij InZet, Petuniatuin 7A. Aanmelden kan per e-mail naar akapelamawata@live.nl of via 06-53 59 63 88. Geïnteresseerden voor de rol als coördinator kunnen mailen naar carlitomexx@gmail.com.













