
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken
Actueel 218 keer gelezenZoetermeer - Kenners schrijven wekelijks over de natuur in Zoetermeer. Deze week vertelt bioloog Winfried van Meerendonk over de Zoetermeerse slechtvalken.
Drie slechtvalkjes geboren
Sinds 2014 verblijft er een koppel slechtvalk op de voormalige stadhuistoren in het Stadshart. Zo nu en dan berichten we over het wel en wee van het slechtvalkengezin.
De drie eieren zijn uitgekomen en de jonge valkjes groeien voorspoedig op. Op het moment van schrijven, 11 mei, zijn ze al twee weken oud en zijn de prooien niet aan te slepen door de hardwerkende ouders. Onder meer halsbandparkiet, duif, visdief en spreeuw zijn al vastgesteld als prooi.
Wanneer buik en krop vol zijn, dan liggen de jongen als donzige ballen over elkaar heen en vormen zo een warmtepiramide.
Ook bedekt vooral het grotere vrouwtje de nog kleine jongen tegen de kou. Wanneer de jongen drie weken oud zijn, krijgen ze een metalen ring van het vogeltrekstation en een witte ring met zwarte lettercombinatie om de individuele vogels naderhand te kunnen onderscheiden.
Na drie weken kunnen de ringers bepalen hoeveel mannelijke en vrouwelijke nakomelingen er zijn. Beide ouders zijn ook geringd en eerder berichtten we al dat het mannetje (in deze nestkast geboren in 2019) zijn moeder heeft ingeruild voor een Duits vrouwtje (geboren in 2024) die zich als jonge moeder voorbeeldig gedraagt.
Met ongeveer 150 broedparen in Nederland blijft deze soort kwetsbaar, ook al hebben ze in en om de stad op hoge gebouwen en elektriciteitsmasten een nieuwe biotoop gevonden. Via speciale nestkasten en camera’s kunnen de slechtvalken voor de wetenschap veel informatie opleveren.













