Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).

Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken

Actueel 501 keer gelezen

Zoetermeer - Kenners schrijven wekelijks over de natuur in Zoetermeer. Deze week vertelt bioloog Winfried van Meerendonk over de Zoetermeerse slechtvalken.

Drie slechtvalkjes geboren
Sinds 2014 verblijft er een koppel slechtvalk op de voormalige stadhuistoren in het Stadshart. Zo nu en dan berichten we over het wel en wee van het slechtvalkengezin.

De drie eieren zijn uitgekomen en de jonge valkjes groeien voorspoedig op. Op het moment van schrijven, 11 mei, zijn ze al twee weken oud en zijn de prooien niet aan te slepen door de hardwerkende ouders. Onder meer halsbandparkiet, duif, visdief en spreeuw zijn al vastgesteld als prooi. 

Wanneer buik en krop vol zijn, dan liggen de jongen als donzige ballen over elkaar heen en vormen zo een warmtepiramide. 

Ook bedekt vooral het grotere vrouwtje de nog kleine jongen tegen de kou. Wanneer de jongen drie weken oud zijn, krijgen ze een metalen ring van het vogeltrekstation en een witte ring met zwarte lettercombinatie om de individuele vogels naderhand te kunnen onderscheiden. 

Na drie weken kunnen de ringers bepalen hoeveel mannelijke en vrouwelijke nakomelingen er zijn. Beide ouders zijn ook geringd en eerder berichtten we al dat het mannetje (in deze nestkast geboren in 2019) zijn moeder heeft ingeruild voor een Duits vrouwtje (geboren in 2024) die zich als jonge moeder voorbeeldig gedraagt.

Met ongeveer 150 broedparen in Nederland blijft deze soort kwetsbaar, ook al hebben ze in en om de stad op hoge gebouwen en elektriciteitsmasten een nieuwe biotoop gevonden. Via speciale nestkasten en camera’s kunnen de slechtvalken voor de wetenschap veel informatie opleveren.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Foto: Regio15.
Geparkeerde auto verwoest door brand onder appartementcomplex Parkdreef, woningen ontruimd 14 aug, 10:32
Afbeelding
Nieuwe badkamer in een paar dagen: Pijnackers bedrijf Refresh Bathrooms helpt inmiddels heel Nederland 14 aug, 09:44 1
Flat Cumulus viert 30e verjaardag.
Cumulus, een markant herkenningspunt 14 aug, 08:19
Blij moet boekenpakket.
Leesplezier dankzij boekendonatie 13 aug, 15:40
Slavena (links) en Annelies Bouwhuis voor de extra tent op de Jethro Camping
Gezinnen met smalle beurs genieten van gratis vakantie 13 aug, 14:34 1
Afbeelding
Column: Onkruid goed voor de biodiversiteit of juist verloederend 13 aug, 10:37 2
Afbeelding
Motor in brand op Afrikaweg in Zoetermeer 13 aug, 10:19 1
Afbeelding
Jongetje op fiets in botsing met auto op oversteekplaats 13 aug, 10:13