
Mensen met geldzorgen beter en menselijker helpen
Actueel 680 keer gelezenZoetermeer - Meer doen aan preventie, inwoners sneller informeren over de hulp en mensen vriendelijk en respectvol bejegenen. Dat zijn de belangrijkste pijlers van de actieagenda Financiële Bestaanszekerheid van wethouder Velzen. Met deze agenda wil de gemeente inwoners met geldzorgen sneller en beter helpen, stress voorkomen en het vertrouwen in de dienstverlening herstellen.
Door Hélène Ouwerkerk
De actieagenda is ontwikkeld samen met inwoners, ervaringsdeskundigen en maatschappelijke partners. Uit onderzoeken in 2024 bleek dat veel inwoners moeite hebben om rond te komen, niet weten waar zij terecht kunnen voor hulp en zich niet altijd gehoord voelen. De gemeenteraad gaf daarom opdracht om een actieagenda op te stellen die inzet op eenvoud, menselijke maat en preventie.
“De nieuwe werkwijze is een cultuuromslag. We gaan naar een menselijke overheid. Alle acties hebben een mensgericht perspectief”, zegt wethouder Bouke Velzen. “Voorheen werden mensen die er net buiten vielen niet geholpen maar de wet biedt ruimte voor maatwerk en dat gaan we dus ook doen.” Een goed voorbeeld is volgens Velzen de werkwijze met de Granantieknop als mensen vanuit de bijstand naar een baan gaan. “Als je aan het werk gaat en je valt om wat voor reden terug dan hoef je binnen een bepaalde termijn niet het hele proces van het opnieuw een uitkering aanvragen te doorlopen. Vertrouwen en een vangnet zijn belangrijke factoren van het plan.
Andere concrete veranderingen zijn de Zoetermeerwijzer, die gebruiksvriendelijker en eenvoudiger wordt. Inwoners krijgen inzicht in hun rechten via De VoorzieningenWijzer. Preventieve hulp zoals cursussen en praktische tips wordt uitgebreid.













