Wethouder Véronique Frinking. Foto: Gerard van Warmerdam.
Wethouder Véronique Frinking. Foto: Gerard van Warmerdam. Gerard van Warmerdam

WMO-training ‘Krachtig Ouder Worden’ gaat door

Actueel 1.531 keer gelezen

Zoetermeer – In september leek het plan voor training van ouderen als alternatief voor huishoudelijke ondersteuning nog van de baan te zijn. Na vragen vanuit de gemeenteraad over de gestelde voorwaarden, heeft de gemeente alsnog een nieuwe overeenkomst gesloten met huidige aanbieder HRC.

Door Mariëlle Mets

Het aandachtspunt lag aanvankelijk bij het gebruik van verschillende registratiesystemen. HRC hanteerde een eigen systeem, terwijl de gemeente een voorgeschreven systeem als voorwaarde stelde. Dit leidde in september tot vragen in de gemeenteraad. Zo vroeg SP Zoetermeer zich af waarom bureaucratische eisen zwaarder wogen dan de continuïteit van zorg voor inwoners. Wethouder Frinking meldt nu dat er goede afspraken zijn gemaakt met HRC, waardoor de training kan doorgaan.
Momenteel maken zo’n 3.500 inwoners gebruik van huishoudelijke ondersteuning vanuit de WMO (Wet maatschappelijke ondersteuning). Begin 2025 is in een raadsbesluit bepaald dat het beleid voor huishoudelijke ondersteuning vernieuwd wordt. Ondersteuning dreigt ontoegankelijk te worden door een toename in gebruik en onvoldoende groei in uitvoerend personeel. Het voorstel houdt in dat er meer gekeken gaat worden naar welke mogelijkheden inwoners hebben om hun huishoudelijke taken weer (gedeeltelijk) te kunnen hervatten. Daarnaast wordt gekeken naar welke mogelijkheden inwoners hebben om onafhankelijker te worden van ondersteuning. De ondersteuning wordt daarbij verdeeld in drie niveaus. Niveau 1 is gericht op het vergroten van de vitaliteit van de inwoners, waardoor overname van huishoudelijke taken niet nodig is. Niveau 2 betreft kortdurende ondersteuning en niveau 3 is ondersteuning voor langere duur of onbepaalde tijd. Voor alle niveaus zijn na een tender voldoende gekwalificeerde aanbieders gevonden. De training Krachtig Ouder Worden valt onder niveau 1.

Wat houdt de training in?
Wethouder Frinking legt uit: “Niveau 1 is bedoeld voor mensen die aangeven niet genoeg kracht te hebben om bepaalde huishoudelijke taken uit te voeren. De training Krachtig Ouder Worden, voorheen Powerful Ageing, is vooral gericht op bewegen op een goede manier, met als doel meer krachtontwikkeling om activiteiten te kunnen doen.” Bij een WMO-aanvraag wordt door de gemeente bepaald onder welk niveau de aanvrager valt. Is dat niveau 1 dan wordt de training aangeboden na een beoordelingsintake. Onder begeleiding van een fysiotherapeut volgt een groep ouderen een programma dat gericht is op het trainen van de specifieke spieren die nodig zijn voor het uitvoeren van dagelijkse activiteiten. “De fysiotherapeut onderzoekt de krachtbehoefte en zorgt voor een training op maat volgens het speciale Krachtig Ouder Worden programma”, licht de wethouder toe, “Maar het kan ook zijn dat iemand zich krachtiger voordoet en dat er toch meer aan de hand is. Dan is niveau 1 niet geschikt en wordt bekeken wat diegene wel nodig heeft.”
De indeling in niveaus is in november 2024 van start gegaan. Elke aanvrager krijgt een beschikking voor een bepaalde tijd. Na deze periode wordt de aanvraag opnieuw bekeken. Momenteel maken zo’n 75 ouderen gebruik van de Krachtig Ouder Worden training. “De training is geen verplichting,” benadrukt wethouder Frinking, “We willen iets aanbieden waardoor je krachtiger wordt en weer zelf dingen kunt doen. Dan heb je die huishoudelijke ondersteuning vooralsnog nog niet nodig. Zo blijft de hulp beschikbaar voor degenen die het hard nodig hebben.”
De training wordt gratis aangeboden aan de aanvragers die na de WMO intake onder niveau 1 vallen. In Zoetermeer is op dit moment één fysiotherapeut die het speciaal ontwikkelde programma van HRC uitvoert. “Het is niet zo dat elke sportschool of fysiotherapeut een eigen training kan aanbieden vanuit de WMO. Het Krachtig Ouder Worden programma is een wetenschappelijk onderbouwd trainingsprogramma”, legt de wethouder uit, “en dat is op dit moment nog niet overal beschikbaar.”
Meer informatie is te vinden op de website van de gemeente.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Cheque voor Rode Kruis
Picasso in actie voor noodhulp 16 apr, 16:10
Kinderen hebben een fijne vakantieweek met Happy Days.
Nog plek op het vakantiekamp voor kinderen uit Zoetermeer 16 apr, 14:52
Afbeelding
Column: Verschillen van mening 16 apr, 12:51
In het voormalige pand van JJ Music House kan de succesformule van eigenaren Femmy Fisscher en Jeroen Rosbeek verder groeien. Foto: Gerard van Warmerdam.
MusicSoulHouse opent in Van Tuyllpark 16 apr, 10:19 2
Cees Moerman en Wim Pullen wijzend naar De Groene Kerk en onder de nieuwe zonnepanelen. Foto: André van der Wiel
Ichthuskerk wordt duurzaam groen hart van de wijk 16 apr, 09:16 1
Gebroeders Ashok (l) en Manodj (r) Baladien met SSCAZ-voorzitter Sham Hira (m).Credits foto: Sharmila Khedoe
Boodschap bij Hindoestaans toneelstuk 15 apr, 16:00 2
Deelnemers brachten een energiek bezoek aan het CKC & partners in Zoetermeer. Foto: Leon Koppenol.
Deelnemers ‘Voel je goed’ in beweging bij CKC Zoetermeer 15 apr, 14:43
Dit evenement wordt jaarlijks georganiseerd door sportschool Da Graca in sporthal De Veur.
Sportschool Da Graca succesvol op eigen toernooi 15 apr, 13:50