Alexander Theewissen bij de veelbesproken berken. Foto: Gerard van Warmerdam.
Alexander Theewissen bij de veelbesproken berken. Foto: Gerard van Warmerdam. Gerard van Warmerdam

“Er zitten veel weeffouten in het bomenbeleid”

Actueel

Zoetermeer - Alexander Thewissen en zijn vrouw Mireille hebben een lijvig rapport gemaakt over het bomenbeleid voor buurtgroen. Hun conclusie ‘Er zitten veel weeffouten in het bomenbeleid voor buurtbomen en een totaal verkeerde uitvoering van de bewonersparticipatie.’ Het echtpaar roept de politiek op om de fouten recht te zetten.

Door Hélène Ouwerkerk

Het echtpaar dat zelf werd geconfronteerd met een buurtpeiling voor vijf berken aan de Tijberg deed voor hun rapport een WOO-verzoek (Wet Open Overheid red.). “We zijn best wel geschrokken”, zegt Alexander Thewissen. “Als je alle stukken leest dan zie je een opeenstapeling van fouten. De gemeenteraad heeft niet goed opgelet om haar controlerende taak uit te voeren en er is te lichtvaardig gedacht over de inbreng van particulieren.” Toch neemt Thewissen het niemand kwalijk. “Iedereen heeft steken laten vallen maar wij zijn tot het bot gemotiveerd om te bereiken dat de fouten worden rechtgezet. Ons inspreken en ons rapport berusten op drie pijlers: objectieve toetsingscriteria onder het vigerend gemeentelijk bomenbeleid (motiveringsplicht), landelijk en Europees wettelijk kader en bewonersparticipatie. Het huidige bomenbeleid voor buurtgroen voldoet deels niet aan landelijke en Europese wet- en regelgeving. Daardoor dreigt illegale bomenkap en roeit onze gemeente in tegen de landelijke stroom van behoud en toename van het boomkroonvolume”, licht hij toe. Hij hoopt dat de gemeenteraad en het college deze kerstperiode gebruiken om te reflecteren. “Wij roepen op om de fouten recht te zetten, tijdens de lopende, eerste tranche buurtpeilingen, dus voor de toegezegde eerste tussenevaluatie in het eerste kwartaal van 2026. Dit om onherstelbare schade in het buurtgroen en verdere escalatie van conflicten in Zoetermeerse buurten te voorkomen”, zeggen Alexander en Mireille.
Het echtpaar heeft veel gesprekken met Zoetermeerders gevoerd. “Veel mensen herkennen zich in onze strijd maar zelfs de mensen die in principe voor de bomenkap zijn, willen eigenlijk gewoon een oplossing. De bewoners willen gehoord worden en daarvoor zijn ook andere mogelijkheden”, aldus Thewissen afgelopen maandag in de gemeenteraad. “Het beleid zoals nu wordt uitgevoerd, pakt desastreus uit voor het buurtgroen en de sociale cohesie in de wijken”, vindt hij.
Thewissen en zijn vrouw zouden graag met de verantwoordelijk wethouders Van der Meer en Frinking om de tafel zitten. “Maar helaas krijgen wij geen uitnodiging op onze verzoeken”, zegt Thewissen. Terugkijkend op het hele proces, hebben zij het gevoel steeds te laat te zijn. “Toen we de eerste brief kregen, waren we feitelijk al te laat. We voelen ons met de rug tegen de muur gezet door de QR-code in de brief en slechte informatievoorziening. Hierdoor konden de 257 aangeschreven huishoudens in onze buurt al direct de eerste stemdag hun bindende stem uitbrengen voor of tegen bomenkap. En dat terwijl het vrijwel onmogelijk wordt gemaakt om nog op tijd voor de sluitingsdatum van de peiling in de buurt bewonersparticipatie op te tuigen en de gemeente faciliteert dit ook niet. Dat kan niet de werkwijze van de overheid zijn. Zij hadden neutraal naar de verzoeken moeten kijken. Zo kunnen de aanvragers in ons geval volgens de toetsingscriteria nooit overlast van schaduw van de berken hebben, omdat die op het noordwesten staan. Als de gemeente eerst naar dit soort zaken had gekeken, had een hoop ellende kunnen worden voorkomen.”
“Het gaat hier om een potentieel heel groot, politiek en maatschappelijk gevoelig en complex dossier voor het college, zeker zo vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen. In de loop van januari wil het College voor elke buurtpeiling een formeel besluit nemen. Daarna volgt snel de uitvoering op de 30 locaties, en bomenkap moet klaar zijn voor de start van het wettelijke broedseizoen op 14 maart. Dus er is grote tijdsdruk, wat het gebrek aan zorgvuldigheid verder onder druk zet”, aldus Alexander.
Afgelopen vrijdag zijn de dertig buurtpeilingen over de bomen afgelopen. Wie contact met hen wil opnemen, kan mailen naar onsbuurtgroen@gmail.com.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Terwijl het hoger beroep nog loopt, probeert S. uitzicht te krijgen op nieuwe woonruimte, foto ter illustratie.
Zoetermeerder raakt sociale huurwoning kwijt, hoger beroep loopt Actueel 12 uur geleden 5
Stadsdichter Colin Knoester. Foto: Caroline Winter.
Zoetermeer ontdekte kunst en cultuur tijdens Route079 Actueel 13 uur geleden
Verspreid door het Woonhart lopen griezelige, verklede figuren rond. Weet jij ze allemaal te vinden?
Griezelige vossenjacht in Woonhart Zoetermeer Actueel 14 uur geleden
Afbeelding
Werken met hart, aandacht en liefde voor mensen met dementie Zakelijk 14 uur geleden
Uitreiking van de Vrijwilligersprijzen. Foto: Remco Koers.
Zoetermeer zet vrijwilligers in het zonnetje Actueel 15 uur geleden
Gerrit en Linda in het Wilhelminapark.
Gerrit en Linda van Herwijnen: vijftig jaar samen ondernemen en genieten Actueel 16 uur geleden 14

Uit de krant

Mevrouw Hebink wijst, in de ruimte waar haar scootmobiel kan staan en opladen, naar de nieuwe oplaadpunten.
Oplossing voor scootmobielen Granietgroen 17 uur geleden 1
Afbeelding
Column: Hoofdpijndossier 18 uur geleden
Wethouder Olsthoorn met de leerlingen van het Alfrink
Wethouder Anne-Lise Olsthoorn op werkbezoek bij Alfrink College 18 uur geleden
Inschrijven kan op zondag 25 oktober vanaf 09:30 uur in het clubhuis van de Road Runners Zoetermeer aan Het Lange Land 14 te Zoetermeer.
3Plassenloop op 25 oktober 21 okt, 22:36
Het Alfrink College neemt ook elke maand een klas van een basisschool uit de wijk mee.
Unieke stadsbrede Cleanup op 11 november 21 okt, 20:12
"Als wij niet terecht kunnen bij SilverDome, is het voor ons over en uit", aldus bestuurslid van de clubJacob De Graaf. Foto: Dennis Jouvenaar.
Hoe moet het straks verder met de Zoetermeer Panters? 21 okt, 17:34
Het zelfbrengdepot aan de Argonstraat. Foto: Fred Roland
Pilots en onderzoeken over afval 21 okt, 17:11
Roy Bezemer
Roy Bezemer kwalificeert zich voor de finale 21 okt, 15:15