
Column: Kiezen voor stabiliteit
Actueel 798 keer gelezenDe afgelopen weken draaide het in ons land maar om één ding: de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Voor de zomer viel het kabinet en kwamen er nieuwe verkiezingen. Terwijl wij ons volop aan het voorbereiden waren op de gemeenteraadsverkiezingen van 2026, kwam deze landelijke verkiezing er tussendoor. Het was inmiddels de derde keer in vijf jaar dat we naar de stembus gingen.
Ik heb mij gestoord aan het gemak waarin onze landelijke politici vonden dat we opnieuw naar de stembus moesten gaan. Sommigen vroegen zich openlijk af waarom het zo lang duurde voordat de verkiezingen plaatsvonden. Dit gaat wat mij betreft voorbij aan de complexiteit en de enorme inspanning die door velen wordt geleverd. Dat dit proces in Zoetermeer zo goed is verlopen, is te danken aan de enorme inzet van velen. Daar wil ik via deze weg mijn grote dank voor uitspreken.
Allereerst aan ons verkiezingsteam dat alles tot in de puntjes heeft voorbereid. En natuurlijk aan de vele inwoners en ambtenaren die zich vrijwillig hebben ingezet op onze zeventig stembureaus. Van vroeg in de ochtend tot laat in de avond stonden zij klaar om de verkiezingen in goede banen te leiden. Ook de volgende dag, tijdens de centrale telling, was opnieuw een grote groep mensen van ongeveer 150 mensen actief om ervoor te zorgen dat elke stem zorgvuldig werd geteld.
Ik heb zelf enkele stembureaus en de centrale telling bezocht en gezien met hoeveel zorg en betrokkenheid dit werk wordt gedaan. Dat verdient alle waardering.Ik hoop dat de formatie leidt tot een stabiel kabinet dat niet alleen de uitdagingen van deze tijd oppakt, maar ook samenwerking centraal stelt. Een Tweede Kamer en een kabinet dat vier jaar blijft zitten. En als dat opnieuw lastig blijkt, dan stel ik voor hetzelfde te doen wat bij gemeenteraden al langer het geval is. Die kunnen immers niet tussentijds nieuwe verkiezingen uitschrijven en moeten vier jaar met elkaar samenwerken. We hebben immers behoefte aan duidelijkheid en daadkracht, niet aan een situatie waarin we over een jaar opnieuw verkiezingen moeten organiseren.













