Bij de Albrandswaard wordt een bijeenkomst over femicide gehouden.
Bij de Albrandswaard wordt een bijeenkomst over femicide gehouden.

“Er heerst nog veel schaamte rond thema femicide’’

Actueel 1.213 keer gelezen

Zoetermeer - Het aantal geregistreerde gevallen van huiselijk geweld in Zoetermeer met vier procent is toegenomen. Waar er in 2023 nog 93 meldingen werden gedaan, steeg dat aantal een jaar later naar 133. Vooralsnog zijn er in 2025 geen officiële cijfers uitgebracht. Daarom houdt de gemeente samen met Stichting Confro een bijeenkomst hoe je huiselijk geweld en femicide  kunt herkennen.

Door Jasper de Bruin

De thema’s die worden behandeld zijn gezien de cijfers relevanter dan ooit. De term ‘femicide’ is relatief nieuw in gebruik en voor sommigen nog onbekend. De letterlijke definitie spreekt van het ‘vermoorden van een vrouw vanwege haar vrouw-zijn’. Vaak worden femicide-zaken gelinkt aan partnerdoding, eerwraak of zelfs mensenhandel.
Een voorbeeld van zo’n femicide-zaak is die van de 22-jarige Jihaneve. In juli 2024 wordt de Zoetermeerse levenloos aangetroffen in haar woning aan de Weidedreef. Haar pasgeboren kind van twee weken is ook in de woning aanwezig. Later blijkt dat de vrouw – in bijzijn van haar baby – met 258 messteken is vermoord door haar eigen vriend. Dader Arnold O., die overigens al eerder werd veroordeeld voor mishandeling van Jihaneve, zegt dat hij vermoedde dat z’n vriendin vreemdging en dat hun kindje door een andere man was verwekt. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de man recent tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging. Volgens deskundigen was hij ten tijde van de moord psychotisch en daarmee ook ontoerekeningsvatbaar.

Schaamte
Initiatiefnemer van de aanstaande bijeenkomst is Stichting Confro. ‘’Wij  maken maatschappelijke thema’s en taboes bespreekbaar maakt door middel van creatieve werkvormen, trainingen en educatieve programma’s. De organisatie ziet het maatschappelijke belang van het bespreken van de twee thema’s, die vanwege onzekerheid bij slachtoffers vaak in de doofpot worden gestopt. ‘’Huiselijk geweld en femicide zijn complexe en urgente vraagstukken die ook bij heel veel kinderen, jongeren en studenten voorkomen. We merken dat er vaak nog veel schaamte en stilte rondom deze thema’s heerst, waardoor mogelijke signalen gemist kunnen worden. Ons doel is dat de professionals en wijkbewoners weten welke stappen zij zelf kunnen zetten.’’

Taboe doorbreken
De stichting, die inmiddels al ruim acht jaar lang actief lesgeeft op Rotterdamse scholen, doorbreekt die taboes op eigenzinnige wijze. ‘’We bieden onderwijsinstellingen - van kleuters op het basisonderwijs tot studenten aan de Hogescholen - lesprogramma’s om deze thema’s aan te kaarten. We zetten theater, verschillende dialoogvormen en weerbaarheidstrainingen in om dit te realiseren. Door inclusiviteit, humor, oprechtheid en openheid, zijn we in staat om bruggen te bouwen tussen alle lagen van de samenleving.’’
Zowel op regionaal als landelijk niveau heerst er steeds meer bewustzijn rond de onderwerpen. Dat blijkt niet alleen uit daadwerkelijke meldingen. Zo kun je bijvoorbeeld, bij een vermoeden van huiselijk geweld, adviesvragen insturen naar organisatie Veilig Thuis, die vervolgens vanuit hun eigen expertise licht op de situatie schijnt. Ook daarin trekt men sneller aan de bel. ‘’Uiteindelijk hopen wij dat thema’s als veiligheid, geluk, gelijkwaardigheid en respectvolle relaties vanzelfsprekender deel uitmaken van opvoeding en onderwijs. Ons ideaalbeeld is een samenleving waarin niemand zich gedwongen voelt te zwijgen, waar respect de norm is en slachtoffers tijdig de juiste steun vinden.’’

De bijeenkomst in Zoetermeer is op 10 oktober aan de Albrandswaard 1 in Zoetermeer. Deze is gratis bij te wonen. Graag vooraf aanmelden via e-mail: buurtpreventie@zoetermeer.nl. Meer informatie kun je vinden op de gemeentewebsite www.zoetermeer.nl.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Profiteer nu van de aantrekkelijke voorverkoop: € 10,- per dag en beide dagen € 18,50.
Vijverpop Tributes XL op 11 en 12 september 15 jun, 08:42
Slagturven: baggeren, pletten, steken en stapelen. Prent van Adriaen van de Venne, 1620. (Afbeelding: Beeldbank Zoetermeer)
Canonvenster: 1500 – Turf, de motor van de economie 14 jun, 15:39
Nog nooit werden er zo vroeg zoveel startnummers voor de Geuzenloop verkocht.
Road Runners gaat oefenen voor Geuzenloop 14 jun, 13:35
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken 14 jun, 08:30
Wilma en Martien kregen de eerste donatie van Jumbo overhandigd door Assistent filiaalmanager Jordi Pavloff. Foto: Janneke van der Ende.
Jumbo steunt weggeefkast van Wilma en Martien 13 jun, 15:14 2
Sinds 2012 komt Chris Waes naar Zoetermeer om oude sieraden van particulieren te kopen. Foto: Jacqueline Louter-Hoos.
Chris van Waes koopt goud en zilver in Rokkeveen 13 jun, 12:41
Oud-Stadstheaterdirecteur Hilko Folkeringa en Anne-Lise Olsthoorn, voormalig politiek adviseur van premier Rob Jetten. Foto's: D66 Zoetermeer.
D66 onthult laatste puzzelstuk van nieuw college 13 jun, 12:12 2
Afbeelding
FIOD start onderzoek naar handel in illegale sigaretten in Zoetermeer 13 jun, 11:54