
Natuur onder de loep: de wespspin
Actueel 792 keer gelezenZoetermeer - In deze rubriek schrijven kenners over de natuur in Zoetermeer. Tilly Kester, lid van volkstuin Seghwaert vertelt deze week over de natuur op volkstuin Seghwaert.
Een gestreepte spin, de wespspin
Op zondag 21 juli vond ik in mijn volkstuin een prachtig gekleurd grote spin, geel met zwarte strepen, een wespspin, een vrouwtje. Nooit eerder gezien, dacht ik totdat ik in een fotoalbum iets terug moest zoeken en een foto daarvan zag, gemaakt in Zwitserland in 1990.
Alle keren dat ik in mijn tuin was, keek ik of zij er nog was. Ruim 14 dagen heeft zij doodstil ondersteboven in haar web gehangen met vermoedelijk een prooi, een ingepakte pakketje, onder zich. Op een van haar laatste dagen liet ik aan twee IVN-leden de wespspin zien. Wat we zagen; een (honing)bij vloog in haar web, de spin draaide zich om en pakte razendsnel haar prooi in. Het ging zo snel dat we geen filmpje van hebben kunnen maken, we waren een beetje beduusd van.
Net als de Kruisspin behoort deze spin tot de Wielwebspinnen. Het web hangt vrij laag, nog geen halve meter boven de grond. Het web heeft vaak een opvallende witte zigzagband, een soort laddertje. De mannetjes zijn veel kleiner en bruinig van kleur en hangen meestal aan de rand van het web. Ze wachten hun kans af om te kunnen paren. Dat gebeurt pas nadat zij haar laatste vervelling heeft gehad. Het vrouwtje legt ongeveer een maand na de paring eitjes in een relatief groot papierachtige cocon. De spinnetjes komen pas in het voorjaar tevoorschijn.
Deze wespspin komt van oorsprong uit het Middellandse Zeegebied. Sinds de jaren zeventig komt het langzaam richting het noorden en bereikte in 1980 Nederland. En heeft sinds de 21e eeuw het ook het westen en noorden bereikt. (bron EIS)













