Jayden Paton bij het onderdeel voltige tijdens de Junior Team Cup in Berlijn vorig jaar.
Jayden Paton bij het onderdeel voltige tijdens de Junior Team Cup in Berlijn vorig jaar.

Zoetermeerse Jayden Paton in actie tijdens EYOF 2025

Actueel 1.597 keer gelezen

Zoetermeer – Het is een spannende week voor turner Jayden Paton (17) uit Zoetermeer. Momenteel vindt namelijk het European Youth Olympic Festival (EYOF) plaats en Jayden komt daar uit voor TeamNL.

Door Janneke van der Ende

Aan het EYOF 2025 (Skopje/Noord-Macedonië) doen 4000 deelnemers uit 29 Europese landen mee. In totaal worden er 15 verschillende sporten beoefend. Gymnastiek vindt echter, door het niet kunnen vinden van een geschikte turnhal, plaats in Osijek in Kroatië. Jayden deed eerder mee aan het Jeugd EK en aan een World Cup, waar hij twee bronzen medailles binnensleepte op de onderdelen ringen en sprong. Jayden komt dit EYOF, in een team met twee andere jongens, uit op het onderdeel Meerkamp waar heren deelnemen aan zes turnonderdelen: vloer, voltige, ringen, sprong, brug en rekstok.

Drie jaar oud
Het begon voor Jayden allemaal bij gymnastiekvereniging Pro Patria toen hij drie jaar oud was. Toen Jayden talent bleek te hebben, stroomde hij door naar het turnen bij CGV Zoetermeer en sinds 2020 bij SV PAX in Hoofddorp. Jayden groeide door tot het hoogste niveau van junioren: Eredivisie Junior II. Hij traint momenteel zes keer in de week en heeft een topsportstatus. Vroeger was Jayden niet iemand die vaak het uiterste opzocht. “Ik was altijd heel voorzichtig”, vertelt hij. “Maar ik heb nu het gevoel dat ik steeds meer aankan en ook steeds meer zelfvertrouwen heb. Dat is ook iets dat ik heel erg geleerd heb in deze sport.” Jayden vindt vooral de sprongonderdelen vloer en sprong leuk. “Ik hou ervan om daarin nieuwe elementen te trainen en nieuwe dingen te proberen. Een sprong waarbij je meerdere keren over de kop gaat bijvoorbeeld.”

Zware weken
Toen Jayden, iets meer dan drie weken geleden, hoorde dat hij gekwalificeerd was voor het EYOF, kwam bij hem de ontlading. Hier had hij vier kwalificatiewedstrijden hard voor gewerkt. “Maar toen besefte ik ook dat het daar eigenlijk pas begon”, zegt hij. “Het zijn daarna dan ook zware trainingsweken geweest.” Sowieso is het onderdeel Meerkamp best lastig volgens Jayden. “Je moet je energie behouden tijdens zo’n wedstrijd. De eerste twee onderdelen ben je nog enorm fit, maar na drie onderdelen begint de vermoeidheid vaak te komen. Dan is het belangrijk om goed op je voeding te blijven letten en gefocust te blijven. Daar heb ik de afgelopen tijd veel mee geoefend.” Jayden verwacht met zijn Meerkampteam de top acht te behalen. “Ik denk dat we heel erg voorbereid zijn. We hebben er zin en vertrouwen in.” Naast de teamfinale, is er ook een persoonlijk doel te behalen voor hem. De teamfinale is namelijk selectief voor de Mixed Cup Final, waar de beste jongen en het beste meisje van de top 16 landen tegen elkaar strijden, en voor de (individuele) toestelfinales, waar het draait om één onderdeel van de Meerkamp.

WK en Olympische Spelen
De jonge turner heeft na EYOF meer doelen. “Ik wil mij kwalificeren voor het WK dat in november plaatsvindt”, vertelt hij. “En als afsluiting van mijn junioren carrière wil ik meedoen met het EK in Zagreb in 2026 en daar sterker staan dan op mijn eerste EK in 2024. Daarna hoop ik, als senior, op de Olympische Spelen van 2028 te staan.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Zoals je ziet heeft de paardenbloem aan een heel klein randje aarde genoeg. Foto: Joke de Ridder.
Natuur onder de loep: gele bloeiers 26 apr, 08:59
U bent van harte welkom bij Alomari-Hairstyle.
Alomari Hairstyling maakt frisse nieuwe start 25 apr, 14:32
Tess Lassche op haar plek in de raadzaal. Foto: Gerard van Warmerdam.
Jongste raadslid Tess geeft graag haar mening 25 apr, 13:05 1
Diaken Ronald van Berkel, Nicolaasparochie Zoetermeer.
Column: Religie Lekker Belangrijk: Het nieuwe leven, ziet u het om u heen? 25 apr, 09:01
Slanke Sleutelbloem. Foto: Ep Booneman.
Rondwandeling door de Natuurtuin 24 apr, 16:09
De gedecoreerden met burgemeester Bezuijen. Foto: Gerard van Warmerdam.
Twintig Zoetermeerders Koninklijk onderscheiden tijdens de Lintjesregen 24 apr, 15:55
De actie heeft inmiddels al meer dan 2.500 euro opgebracht.
Mini Roparun bij Ilion 24 apr, 15:09
Tekensessie met Sacha. Foto: Nell van de Bosch-Levendig
Tekenen met Sacha in buurttuin Zoete Aarde 24 apr, 12:58