Boomblauwtje, zilverkleurig van onderen, lichtblauw van boven. Foto: Rob Schouten
Boomblauwtje, zilverkleurig van onderen, lichtblauw van boven. Foto: Rob Schouten

Natuur onder de loep

Actueel 797 keer gelezen

In deze rubriek schrijven kenners over de natuur in Zoetermeer. Deze week een bijdrage van insectenliefhebber en IVN-lid Rob Schouten, over Zoetermeerse blauwtjes.

Een blauwtje in je tuin
Het zijn kleine tot middelgrote vlinders: de blauwtjes. Wereldwijd zijn er ruim 5000 soorten van, in Nederland een kleine 30. En in Zoetermeer 4. Zoals het oranjerode vuurvlindertje, dat dus niet blauw is, maar wel een ‘blauwtje’. Tot de blauwtjes behoort ook bijvoorbeeld het groentje; nogal verwarrend! Van ‘echte’ blauwtjes vind je er in Zoetermeer maar drie: het icarusblauwtje, het kleinere bruinblauwtje (uiteraard vooral bruin van kleur), en hebt u een tuin, dan vliegt daar vast wel eens een boomblauwtje. Die heeft een grijszilveren onderkant met zwarte stipjes en de vleugels zijn aan de bovenkant blauw met smalle (mannetjes) of brede (vrouwtjes) zwarte randen.

Deze boomblauwtjes kun je vanaf half maart tot begin oktober in je tuin zien, in twee of drie elkaar overlappende generaties. De vlinders voeden zich met honingdauw, sap van bloedende bomen en nectar. De vlinders vliegen meestal vrij hoog in de toppen van bomen en struiken.

De rupsen leven op bloemknoppen. Maar omdat de vlinders zeker twee keer per jaar eitjes leggen, hebben ze voor de rupsen meer soorten bloeiende planten nodig. In het voorjaar vooral hulst en vuilboom (of sporkehout; de vlinder heette vroeger dan ook vuilboomblauwtje), die dan bloemknoppen hebben.
In de zomer vooral klimop en die is er genoeg in veel tuinen. Het vrouwtje zit dan op een knop en scharrelt daar overheen, terwijl ze met haar voelsprieten en achterlijf de knoppen controleert. Is het een goede plek? Zo ja, dan zie je haar haar achterlijf sterk krommen en een seconde of vijf zo zitten. Als ze wegvliegt kun je kijken of je het eitje kunt vinden. Het is wel erg klein!

.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Zoals je ziet heeft de paardenbloem aan een heel klein randje aarde genoeg. Foto: Joke de Ridder.
Natuur onder de loep: gele bloeiers 26 apr, 08:59
U bent van harte welkom bij Alomari-Hairstyle.
Alomari Hairstyling maakt frisse nieuwe start 25 apr, 14:32
Tess Lassche op haar plek in de raadzaal. Foto: Gerard van Warmerdam.
Jongste raadslid Tess geeft graag haar mening 25 apr, 13:05 1
Diaken Ronald van Berkel, Nicolaasparochie Zoetermeer.
Column: Religie Lekker Belangrijk: Het nieuwe leven, ziet u het om u heen? 25 apr, 09:01
Slanke Sleutelbloem. Foto: Ep Booneman.
Rondwandeling door de Natuurtuin 24 apr, 16:09
De gedecoreerden met burgemeester Bezuijen. Foto: Gerard van Warmerdam.
Twintig Zoetermeerders Koninklijk onderscheiden tijdens de Lintjesregen 24 apr, 15:55
De actie heeft inmiddels al meer dan 2.500 euro opgebracht.
Mini Roparun bij Ilion 24 apr, 15:09
Tekensessie met Sacha. Foto: Nell van de Bosch-Levendig
Tekenen met Sacha in buurttuin Zoete Aarde 24 apr, 12:58