Foto ter illustratie. Foto: Pexels.com, Pixabay.
Foto ter illustratie. Foto: Pexels.com, Pixabay.

Nieuwbouw loopt vertraging op

Actueel

Zoetermeer - Grote bouwprojecten zoals de nieuwbouwwijk De Entree en de verduurzaming van Meerzicht, staan onder druk door de netcongestie. Doordat er te weinig ruimte is op het energienet voor nieuwe wijken, supermarkten en verduurzamingstrajecten, ontstaat er vertraging. 

Door Hélène Ouwerkerk

Wethouder Bouke Velzen luidt de noodklok. Volgens de wethouder is er geen snelle oplossing voor het probleem dat TenneT in december al aankondigde voor het hoogspanningsnet in heel Zuid-Holland. Dit betekent dat er geen ruimte is voor nieuwe grootverbruiksaansluitingen.  Door netcongestie is het niet meer mogelijk om een grootverbruikaansluiting voor de afname van elektriciteit te krijgen. Denk hierbij aan ultrasnellaadpalen, supermarkten, scholen, verduurzamingstrajecten van grote gebouwen en bedrijven. Ook aanvragen voor het uitbreiden van bestaande grootverbruikaansluitingen komen op een wachtlijst. Als een ontwikkeling past binnen het wettelijke maatschappelijk prioriteringskader kan deze hoger op de wachtlijst van Stedin komen.
Wethouder Velzen is bezorgd over het probleem. “Netcongestie heeft gevolgen voor de hele stad. Het raakt onze ambities, onze eigen projecten en de ontwikkelingen van onze partners in de stad. Om hier een beeld van te krijgen, is een impactanalyse opgemaakt. De analyse geeft inzicht waar de pijnpunten zitten en wat de gevolgen daarvan zijn. Een belangrijke kanttekening bij deze impactanalyse is dat de problematiek rond netcongestie continu in ontwikkeling is. Ook inzichten van netbeheerders en Rijksoverheid kunnen wijzigen. Dit betekent dat er in deze analyse informatie kan ontbreken waar we nu nog geen zicht op hebben”, aldus Velzen.
44 Projecten voor 11.800 woningen in met name de Entree en de Binnenstad vallen in de categorie ‘grote impact’. Plintvoorzieningen zoals supermarkten en kantoren vereisen een grootaansluiting. Als deze aansluiting er niet is dan kan vertraging optreden. Ook 12 projecten om scholen te verduurzamen vereisen een groot aansluiting en dat geldt ook voor vijf projecten in de categorie voorzieningen. Vertraging of extra kosten kunnen het gevolg zijn.

“In veel gevallen zijn onderwijsvoorzieningen, supermarkten, horecagelegenheden en kantoren toch te realiseren door het plaatsen van bijvoorbeeld een kostbare dieselgenerator of een batterijopslagsysteem. Dergelijke kostbare maatregelen zijn veelal niet gebudgetteerd of kunnen niet binnen de financiële mogelijkheden van het project opgelost worden”, zegt wethouder Velzen “De komende maanden wordt voor alle projecten en gebieden een inschatting van deze kosten gemaakt.” Aan de hand van deze inschatting maakt het college een prioritering die in het najaar aan de gemeenteraad wordt voorgelegd.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Terwijl het hoger beroep nog loopt, probeert S. uitzicht te krijgen op nieuwe woonruimte, foto ter illustratie.
Zoetermeerder raakt sociale huurwoning kwijt, hoger beroep loopt Actueel 16 uur geleden 5
Stadsdichter Colin Knoester. Foto: Caroline Winter.
Zoetermeer ontdekte kunst en cultuur tijdens Route079 Actueel 17 uur geleden
Verspreid door het Woonhart lopen griezelige, verklede figuren rond. Weet jij ze allemaal te vinden?
Griezelige vossenjacht in Woonhart Zoetermeer Actueel 18 uur geleden
Afbeelding
Werken met hart, aandacht en liefde voor mensen met dementie Zakelijk 18 uur geleden
Uitreiking van de Vrijwilligersprijzen. Foto: Remco Koers.
Zoetermeer zet vrijwilligers in het zonnetje Actueel 19 uur geleden
Gerrit en Linda in het Wilhelminapark.
Gerrit en Linda van Herwijnen: vijftig jaar samen ondernemen en genieten Actueel 19 uur geleden 14

Uit de krant

Mevrouw Hebink wijst, in de ruimte waar haar scootmobiel kan staan en opladen, naar de nieuwe oplaadpunten.
Oplossing voor scootmobielen Granietgroen 21 uur geleden 1
Afbeelding
Column: Hoofdpijndossier 22 uur geleden
Wethouder Olsthoorn met de leerlingen van het Alfrink
Wethouder Anne-Lise Olsthoorn op werkbezoek bij Alfrink College 22 uur geleden
Inschrijven kan op zondag 25 oktober vanaf 09:30 uur in het clubhuis van de Road Runners Zoetermeer aan Het Lange Land 14 te Zoetermeer.
3Plassenloop op 25 oktober 21 okt, 22:36
Het Alfrink College neemt ook elke maand een klas van een basisschool uit de wijk mee.
Unieke stadsbrede Cleanup op 11 november 21 okt, 20:12
"Als wij niet terecht kunnen bij SilverDome, is het voor ons over en uit", aldus bestuurslid van de clubJacob De Graaf. Foto: Dennis Jouvenaar.
Hoe moet het straks verder met de Zoetermeer Panters? 21 okt, 17:34
Het zelfbrengdepot aan de Argonstraat. Foto: Fred Roland
Pilots en onderzoeken over afval 21 okt, 17:11
Roy Bezemer
Roy Bezemer kwalificeert zich voor de finale 21 okt, 15:15