Gemeenteraad Zoetermeer. Foto: Archief/Gerard van Warmerdam
Gemeenteraad Zoetermeer. Foto: Archief/Gerard van Warmerdam Gerard van Warmerdam

Gemeenteraad akkoord met bezuinigingen van 23 miljoen

Actueel 1.400 keer gelezen

Zoetermeer - De gemeenteraad heeft afgelopen maandag de perspectiefnota van het college aangenomen. Een nota die op maar liefst 317 onderwerpen bezuinigingen opwerpt. Hiermee wil het college de komende jaren maar liefst 23 miljoen besparen. En dat is nodig om een gezonde gemeente te blijven.

Door Hélène Ouwerkerk

Met het aannemen van de perspectiefnota kan het college nu verder om in het najaar met concrete bezuinigingsmaatregelen te komen in de programmabegroting. Dan wordt exact duidelijk waar de klappen gaan vallen.
Wethouder Jan Iedema benadrukte het belang van de bezuinigingen. “Ondanks een extra rijksbijdrage van ongeveer 10 miljoen euro, resteert er nog steeds een structureel tekort van ruim 23 miljoen. Daarom moeten technische besparingen worden doorgevoerd, terwijl het college de druk blijft opvoeren bij het Rijk om extra middelen te krijgen en lasten niet eenzijdig bij inwoners neer te leggen”, aldus Iedema.

De raad nam een geamendeerd voorstel voor de Perspectiefnota 2026 aan met een ruime meerderheid van 35 stemmen voor, en slechts drie stemmen tegen van SP en FVD . Van de twaalf ingediende amendementen werden er tien in stemming gebracht, waarvan vijf werden aangenomen. Energiek pleitte CU/SGP voor de zwemcheque, GroenLinks voor ‘Versterk je kernkwaliteit’, de VVD om het opruimen van zwerfvuil niet terug te schroeven en alternatieve bezuinigingskeuzes mogelijk te maken. 

Daarnaast werden van de 83 ingediende moties 72 in stemming gebracht en 34 aangenomen, waaronder vijf unaniem. Unanieme steun ging onder meer uit naar moties van ChristenUnie‑SGP voor het startpakket voor jongeren uit de jeugdzorg, fraudebestrijding bij zorgaanbieders, een daadkrachtig afvalbeleid, van VVD voor de aanpak van overlast door LED‑borden en van Zó! voor huiselijk geweld. Andere moties richten zich op thema’s als de participatiewet, openbaar vervoer, klimaatmaatregelen, betaalbare woonvoorzieningen en voorzieningen voor jong en oud, waarmee de raad een breed maatschappelijk pallet aan prioriteiten expliciet oppakt. Ook wil de raad dat de motie van LHN wordt uitgevoerd waarin wordt gepleit voor de versnelling van de klimaatproblemen van het CKC.
Het debat verliep inhoudelijk met stevige discussies. D66 diende een motie in voor een onafhankelijke ‘second opinion’ op de begrotingsramingen, vanwege structurele afwijkingen in jaren eerder. Raadslid Zamani (D66): “Als dit vier jaar op rij gebeurt, moeten we eerlijk zijn over de betrouwbaarheid van onze cijfers.” Deze motie haalde het niet. Francijn Brouwer (CU/SGP) zag haar motie over het afvalbeleidsplan worden verzilverd. “We willen dat het college doorpakt met het afvalbeleidsplan en nog deze periode met een plan komt. Het is aan inwoners niet uit te leggen dat dat in vier jaar niet lukt”, aldus Brouwer. Minder enthousiast is Stefan Smits van de PVV. “Alle voorstellen van de PVV werden verworpen. Het ging om voorstellen die gericht waren op het nú aanpakken van armoede, onveiligheid en woningnood. Deze raad kiest voor wegkijken. Niet voor de mensen die het nu moeilijk hebben,” aldus Smits. “De PVV stelde voor om 750.000 euro uit het overschot van 6,8 miljoen direct in te zetten voor schuldhulp, lastenverlichting en jongerenondersteuning. Maar zelfs dát bleek te veel gevraagd. Liever parkeert de raad het geld in een reserve voor vage toekomstplannen dan het nú in te zetten voor concrete hulp. Ook onze voorstellen voor extra inzet in de wijk, nultolerantie bij overlast en zichtbare handhaving werden afgewezen.” Wel was er resultaat via samenwerking. Twee moties werden aangenomen: De VVD-motie voor structurele uitbreiding van de handhaving met 7 extra boa’s en de D66-motie voor een eerlijker verdeling van de evenementensubsidies.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Jonge bezoekers bij Surifest 2026 in Zoetermeer. Foto: Gerard van Warmerdam.
In beeld: Surifest 2026 in Zoetermeer Actueel 9 uur geleden
MO12-2 is niet alleen verkozen tot het beste, maar ook tot het leukste team.
Droomseizoen voor MO12-2 van MHC Zoetermeer Actueel 10 uur geleden
Oud-raadslid (LHN) Ward Meijroos wordt wethouder in Goeree-Overflakkee Actueel 11 uur geleden
Opening Nationaal Videogame museum in 2024. Foto: Gerard van Warmerdam.
Gemeentelijke investering Nationaal Videogame museum loopt mogelijk op tot 4 miljoen euro Actueel 12 uur geleden 7
Afbeelding
De Aanbouw Expert zoekt timmerman ruwbouw Zakelijk 18 uur geleden
Afbeelding
Podiumplekken voor Sportschool Da Graca op de Yujin Cup Actueel 15 jun, 14:42 1

Uit de krant

Profiteer nu van de aantrekkelijke voorverkoop: € 10,- per dag en beide dagen € 18,50.
Vijverpop Tributes XL op 11 en 12 september 15 jun, 08:42
Slagturven: baggeren, pletten, steken en stapelen. Prent van Adriaen van de Venne, 1620. (Afbeelding: Beeldbank Zoetermeer)
Canonvenster: 1500 – Turf, de motor van de economie 14 jun, 15:39
Nog nooit werden er zo vroeg zoveel startnummers voor de Geuzenloop verkocht.
Road Runners gaat oefenen voor Geuzenloop 14 jun, 13:35
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken 14 jun, 08:30
Wilma en Martien kregen de eerste donatie van Jumbo overhandigd door Assistent filiaalmanager Jordi Pavloff. Foto: Janneke van der Ende.
Jumbo steunt weggeefkast van Wilma en Martien 13 jun, 15:14 2
Sinds 2012 komt Chris Waes naar Zoetermeer om oude sieraden van particulieren te kopen. Foto: Jacqueline Louter-Hoos.
Chris van Waes koopt goud en zilver in Rokkeveen 13 jun, 12:41
Oud-Stadstheaterdirecteur Hilko Folkeringa en Anne-Lise Olsthoorn, voormalig politiek adviseur van premier Rob Jetten. Foto's: D66 Zoetermeer.
D66 onthult laatste puzzelstuk van nieuw college 13 jun, 12:12 2
Afbeelding
FIOD start onderzoek naar handel in illegale sigaretten in Zoetermeer 13 jun, 11:54