Afbeelding

Column: Glazen bol nodig voor referendum

Actueel 630 keer gelezen

Als het aan het college ligt, wordt de drempel om een referendum aan te vragen flink verhoogd. Niet alleen hebben inwoners meer steunbetuigingen nodig maar ook moeten ze hun aanvraag indienen nog voor een besluit is genomen. Het moet zelfs twee weken van tevoren. Ik vind het een opmerkelijk voorstel. Want hoe weet je nou of de gemeenteraad een besluit neemt waar je het niet mee eens bent? Oké je kan de vergaderingen van de raadscommissie volgen en dan krijg je vaak al een idee hoe de vlag ervoor staat. Maar dat is zeker niet altijd het geval. Ik heb wel commissievergaderingen meegemaakt waarbij het nog echt geen gelopen race was. Dat is vaak ook de reden dat een onderwerp als debatstuk doorgaat naar de gemeenteraadsvergadering. Die is vaak twee weken later maar soms ook wel de week erna. Als je zoals in de nieuwe referendumverordening staat, dat het verzoek twee weken voor de gemeenteraadsvergadering moet zijn ingediend, dan is wachten op een commissievergadering niet slim. Want niet alleen moet je verzoek op tijd zijn ingediend maar ook moet je de nodige handtekeningen ophalen. En ook dat aantal gaat fors omhoog.
Ik vraag me af of we überhaupt nog eens een referendum gaan krijgen. Want met deze werkwijze heb je als inwoner een glazen bol nodig om te voorspellen of de gemeenteraad een besluit gaat nemen waar je het niet mee eens bent. En dan moet je ook nog 500 mensen overtuigen dat het mogelijk een kant opgaat die je niet wilt.
Ik vermoed dat het nog weleens heel druk gaat worden tijdens commissie- en raadsvergaderingen want je moet de gemeentelijke politiek nu wel heel nauwgezet gaan volgen om te voorkomen dat er iets wordt besloten wat je niet ziet zitten. Ik waarschuw maar vast, deze vergaderingen duren doorgaans lang en zijn soms pas ver na middernacht afgelopen. Dit komt onder andere omdat er maar liefst 13 partijen in de gemeenteraad zitten. Als die allemaal hun eerste termijn hebben gehad ben je zo anderhalf uur verder. Dus misschien is het een idee dat het college ook hier is aan gaat doen. Door de kiesdrempel te verhogen en zo te voorkomen dat, zoals nu vaak gebeurt, een paar kroegtijgers een partij beginnen en in de raad komen.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Afbeelding
De Aanbouw Expert zoekt timmerman ruwbouw gisteren
Afbeelding
Podiumplekken voor Sportschool Da Graca op de Yujin Cup 15 jun, 14:42 1
Het gebouw Urban Woods in Delft is een voorbeeld van biobased bouwen.
Lezing en gesprek ArchitectuurPunt 15 jun, 12:53
Profiteer nu van de aantrekkelijke voorverkoop: € 10,- per dag en beide dagen € 18,50.
Vijverpop Tributes XL op 11 en 12 september 15 jun, 08:42
Slagturven: baggeren, pletten, steken en stapelen. Prent van Adriaen van de Venne, 1620. (Afbeelding: Beeldbank Zoetermeer)
Canonvenster: 1500 – Turf, de motor van de economie 14 jun, 15:39
Nog nooit werden er zo vroeg zoveel startnummers voor de Geuzenloop verkocht.
Road Runners gaat oefenen voor Geuzenloop 14 jun, 13:35
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken 14 jun, 08:30
Wilma en Martien kregen de eerste donatie van Jumbo overhandigd door Assistent filiaalmanager Jordi Pavloff. Foto: Janneke van der Ende.
Jumbo steunt weggeefkast van Wilma en Martien 13 jun, 15:14 2