Klimaatburgemeester Suzanne Verboon tussen de perenbomen van het Hof van Seghwaert. Foto: Gerard van Warmerdam.
Klimaatburgemeester Suzanne Verboon tussen de perenbomen van het Hof van Seghwaert. Foto: Gerard van Warmerdam. Gerard van Warmerdam

Klimaatburgemeester wil gemeente en inwoners inspireren

Actueel 1.037 keer gelezen

Zoetermeer - Voor het derde jaar is Suzanne Verboon klimaatburgemeester van Zoetermeer. Een functie waarin ze initiatieven en samenwerkingen opzet om Zoetermeerders bewuster te laten zijn van de voetafdruk die ze achterlaten op de aarde. Volgens haar is er in die drie jaar al veel veranderd maar het kan altijd beter. Vandaar dat ze er niet over hoefde na te denken om weer voor een jaar bij te tekenen.

Door Hélène Ouwerkerk

Drie jaar geleden las Verboon iets over klimaatburgemeesters die in verschillende steden actief zijn. “Ik was benieuwd wie in Zoetermeer de klimaatburgemeester was en toen bleek dat Zoetermeer helemaal geen klimaatburgemeester had”, vertelt Suzanne. “Een klimaatburgemeester wordt aangesteld door het ministerie van Economische Zaken en zet zich op een positieve manier in tegen klimaatverandering. De taken zijn activiteiten organiseren, mensen mobiliseren en informatie geven. Eigenlijk allemaal zaken die ik al deed vanuit Hof van Seghwaert waar ik voorzitter ben. Je hebt eigenlijk een aanjaagfunctie.”

Hoewel Suzanne niet heel negatief is over Zoetermeer is er volgens haar nog best wat werk aan de winkel. “Zoetermeer is een stad met nieuwe huizen, er zijn goede fietspaden en genoeg laadpalen. De samenwerking met de ambtenaren is goed. Maar het gemeentebestuur mag wel wat beter nadenken over het klimaat. Neem bijvoorbeeld het recente besluit dat je er met vijf buren voor kan zorgen dat er een boom in de straat wordt weggehaald omdat er overlast is. Ik vind dat verschrikkelijk. Hoezo overlast? Natuurlijk vallen er blaadjes af en zitten er vogels in die op auto’s poepen. Maar bomen zijn zo verschrikkelijk belangrijk tegen de hittestress. Ik was echt ‘flabbergasted’ toen ik dat las. We moeten juist trots zijn op de groene stad. Ik vind het echt een heel raar verhaal.” Volgens Verboon is het probleem dat er bij de gemeente geen visie is om klimaatverandering tegen te gaan. “Terwijl het zo belangrijk is. We zien met de steeds hetere zomers waar het toe kan leiden”, aldus Verboon. “En de gevolgen hiervan gaan verder. Ook bijvoorbeeld bij de insecten. Als insecten door de warmte eerder tot wasdom komen, zijn er niet voldoende insecten op het moment dat de vogels ze nodig hebben. Hierdoor loopt de natuur niet meer synchroon en raakt de natuur uit balans.”

Deze week is het Klimaatweek en worden er extra activiteiten op touw gezet. “Zo hebben we hier bij Hof van Seghwaert een kledingruilbeurs. Als je vijf items inbrengt, kan je zelf vijf items uitzoeken. Het is zo’n activiteit waarmee ik mensen hoop te inspireren. Om niet te denken ‘wat wil ik hebben?’, maar ‘wat heb ik nodig?’. Het is de basis die ik wil uitdragen”, zegt ze. Toch zijn er volgens haar ook goede initiatieven zoals het groene Doe-boekje van de gemeente voor basisscholieren.

Het afval is ook zo’n onderwerp waarvoor volgens Verboon nog stappen zijn te zetten. “Er is nu een burgerberaad geweest maar de invoering laat nog op zich wachten. Ik vind dat de gemeente wel wat meer ambitie mag laten zien. Als je afval goed scheidt dan scheelt dat zo ontzettend veel, maar dan moet dat wel worden gefaciliteerd. Als ik nu mijn plastic wil wegbrengen, moet ik een heel stuk lopen en daar heeft niet iedereen zin in.”

Ambitie
Suzanne Verboon vindt het ontzettend leuk om met het klimaat bezig te zijn en heeft een grote ambitie voor de stad. “Hoe mooi zou het zijn als Zoetermeer de duurzaamste stad wordt. Juist door ons groene karakter en de vele parken zou dat kunnen. Maar dan moet de gemeenteraad het wel willen, want er zijn nog wel wat stappen te zetten”, zegt ze. “En alle inwoners kunnen ook hun steen bijdragen door meer bewust te zijn van hun impact op het klimaat. We hebben nog een lange weg te gaan maar ik blijf positief.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Opening Nationaal Videogame museum in 2024. Foto: Gerard van Warmerdam.
Gemeentelijke investering Nationaal Videogame museum loopt mogelijk op tot 4 miljoen euro 21 uur geleden 8
Afbeelding
De Aanbouw Expert zoekt timmerman ruwbouw 17 jun, 11:24
Afbeelding
Podiumplekken voor Sportschool Da Graca op de Yujin Cup 15 jun, 14:42 1
Het gebouw Urban Woods in Delft is een voorbeeld van biobased bouwen.
Lezing en gesprek ArchitectuurPunt 15 jun, 12:53
Profiteer nu van de aantrekkelijke voorverkoop: € 10,- per dag en beide dagen € 18,50.
Vijverpop Tributes XL op 11 en 12 september 15 jun, 08:42
Slagturven: baggeren, pletten, steken en stapelen. Prent van Adriaen van de Venne, 1620. (Afbeelding: Beeldbank Zoetermeer)
Canonvenster: 1500 – Turf, de motor van de economie 14 jun, 15:39
Nog nooit werden er zo vroeg zoveel startnummers voor de Geuzenloop verkocht.
Road Runners gaat oefenen voor Geuzenloop 14 jun, 13:35
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken 14 jun, 08:30