Sebastiaan Smits, directeur Storytellers
Sebastiaan Smits, directeur Storytellers

Column: Team Management

Actueel 590 keer gelezen

Het begint op een verhaal van Agatha Christie te lijken bij het Zoetermeerse College van B&W. Van het oorspronkelijke team van zes wethouders waarmee er bijna vier jaar geleden gestart werd, zijn er nog vier over.
Afgelopen maandag trad wethouder Weerwag af. Voorafgaand aan zijn aftreden waren er al harde woorden gevallen over en weer en ook na zijn vertrek staken de meeste partijen hun frustratie niet onder stoelen of banken.

Eerder al was wethouder Blansjaar afgetreden nadat de raad kritiek had op zijn functioneren. Het was niet de eerste keer dat beide heren in de problemen kwamen: bij Wim Blansjaar staakten de stemmen voor zijn herbenoeming en bij Ronald Weerwag waren er problemen rondom de communicatie bij voetbalclubs en de duurder uitgevallen sporthal bij het Motion Beweeg College.

Bij zulke politieke crises zijn er eigenlijk alleen maar verliezers. Het schaadt het aanzien van de gemeentepolitiek. Het gaat over personen en procedures, in plaats van over zaken die goed zijn voor de stad. Het is ook een persoonlijk verlies voor een wethouder.
Laten we eerlijk zijn; het is ook geen doorsnee baan. Je kunt niet een HBO-opleiding “Wethouder” volgen. Het is een vak dat je in de praktijk moet leren. Door samen te werken en te kijken naar je collega’s en voorgangers.

Ik vraag me dan wel af hoe het zo ver heeft kunnen komen dat er twee wethouders vertrokken zijn. Een college is een beetje vergelijkbaar met een managementteam binnen een groot bedrijf. En daar ga je met elkaar aan de slag om de problemen op te lossen. Op de agenda van het college staat altijd een “rondje langs de velden”. Ik neem aan dat iedere wethouder dan zijn of haar portefeuille toelicht en aangeeft of er problemen zijn. Maar kennelijk is dat in Zoetermeer tot twee keer niet gelukt. Te weinig team management of toch de verkeerde managers gekozen?

Over een paar weken kiezen we een nieuwe raad. Geen nieuwe wethouder, we hebben op die keuze als burger geen enkele invloed. Maar laten we hopen dat er straks een team zit dat samen aan de slag kan en vooral bij elkaar steun zoekt als zich uitdagingen voordoen. Voordat dit college eindigt met: and then there were none...

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Nog nooit werden er zo vroeg zoveel startnummers voor de Geuzenloop verkocht.
Road Runners gaat oefenen voor Geuzenloop 14 jun, 13:35
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken 14 jun, 08:30
Wilma en Martien kregen de eerste donatie van Jumbo overhandigd door Assistent filiaalmanager Jordi Pavloff. Foto: Janneke van der Ende.
Jumbo steunt weggeefkast van Wilma en Martien 13 jun, 15:14 2
Sinds 2012 komt Chris Waes naar Zoetermeer om oude sieraden van particulieren te kopen. Foto: Jacqueline Louter-Hoos.
Chris van Waes koopt goud en zilver in Rokkeveen 13 jun, 12:41
Oud-Stadstheaterdirecteur Hilko Folkeringa en Anne-Lise Olsthoorn, voormalig politiek adviseur van premier Rob Jetten. Foto's: D66 Zoetermeer.
D66 onthult laatste puzzelstuk van nieuw college 13 jun, 12:12 2
Afbeelding
FIOD start onderzoek naar handel in illegale sigaretten in Zoetermeer 13 jun, 11:54
Diverse deelnemers zijn geslaagd voor de training.
Certificaten leiderschap uitgereikt 13 jun, 10:51 1
Adri Kortekaas, Pastor H. Nicolaasparochie Zoetermeer
Column - Religie: lekker belangrijk 13 jun, 08:31