Wethouder Wim Blansjaar opent de Open Monumentendag Klassendagen Zoetermeer.
Wethouder Wim Blansjaar opent de Open Monumentendag Klassendagen Zoetermeer.

Open Monumentendag Klassendagen

Actueel 1.037 keer gelezen

Zoetermeer - De 4e editie van de Open Monumentendag Klassendagen Zoetermeer werd afgelopen maandag geopend door groep 7 en 8 van IKC De Springplank, samen met wethouder Blansjaar (Kunst en Cultuur). Acht basisscholen doen dit jaar mee. In de klas krijgen leerlingen les over erfgoed, gevolgd door een bezoek aan o.a. molen De Hoop, buurttuin De Zoete Aarde of de stadsmaquette.

De lessen worden verzorgd door vrijwilliger, zoals Jan en Janny. Zij vertellen: “De leerlingen zijn erg geïnteresseerd in de verhalen over de Zoetermeerse monumenten. Ze luisteren aandachtig en doen enthousiast mee. Vorig jaar mochten leerlingen bij het bezoek aan molen De Hoop zelfs zelf graan malen tot meel, en proeven. Zulke ervaringen maken de geschiedenis tastbaar.” 

Zo breed mogelijk ontwikkelen
De scholen IKC De Gaerde en IKC Da Vinci doen dit jaar voor het eerst mee. Juf Marianne van IKC De Gaerde kiest bewust voor deelname: “We willen dat kinderen zich zo breed mogelijk ontwikkelen en hierbij ook iets leren over de geschiedenis van Zoetermeer.” Juf Nanette van IKC Da Vinci benadrukt het belang van cultuur: “Kunst & Cultuur is belangrijk in ons onderwijs. Door dit project worden kinderen zich bewust van het erfgoed in hun eigen stad en zullen ze anders gaan kijken naar hun omgeving.”

Laagdrempelig en leuk
Andere scholen doen voor de derde keer mee. Meester Ronald van IKC De Springplank ziet een meerwaarde: “Het programma sluit goed aan bij burgerschap. En de herkenbaarheid van monumenten in de buurt spreekt de leerlingen aan.” Ook bij IKC Stella Nova is het enthousiasme onverminderd groot, Juf Manouk: “De Klassendagen zijn een laagdrempelige en leuke manier om de geschiedenis van de stad te leren kennen. Vooral het bezoek aan de stadsmaquette is favoriet en blijft hen bij, leerlingen vinden het fascinerend om te zien waar hun wijk of huis is gebouwd.”

Erfgoededucatie met toekomst
De Open Monumenten Klassendagen worden sinds 2021 georganiseerd door het comité Open Monumentendag Zoetermeer. Elk jaar groeit het aantal deelnemende scholen. Dankzij de combinatie van lessen in de klas en excursies naar lokale monumenten wordt de geschiedenis van Zoetermeer levendig en persoonlijk voor jonge inwoners. “De Klassendagen sluiten goed aan bij het reguliere lesprogramma en bieden kinderen op een speelse, herkenbare manier inzicht in hun stad, een stad die pas sinds 1962 is uitgegroeid tot het Zoetermeer van nu”, aldus het comité. “Door de koppeling met het landelijke Open Monumentendag-weekend ontstaat bovendien een mooie brug naar thuis: ook ouders en grootouders worden uitgenodigd om samen met hun kinderen het erfgoed van de stad te ontdekken.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Zoals je ziet heeft de paardenbloem aan een heel klein randje aarde genoeg. Foto: Joke de Ridder.
Natuur onder de loep: gele bloeiers 26 apr, 08:59
U bent van harte welkom bij Alomari-Hairstyle.
Alomari Hairstyling maakt frisse nieuwe start 25 apr, 14:32
Tess Lassche op haar plek in de raadzaal. Foto: Gerard van Warmerdam.
Jongste raadslid Tess geeft graag haar mening 25 apr, 13:05 1
Diaken Ronald van Berkel, Nicolaasparochie Zoetermeer.
Column: Religie Lekker Belangrijk: Het nieuwe leven, ziet u het om u heen? 25 apr, 09:01
Slanke Sleutelbloem. Foto: Ep Booneman.
Rondwandeling door de Natuurtuin 24 apr, 16:09
De gedecoreerden met burgemeester Bezuijen. Foto: Gerard van Warmerdam.
Twintig Zoetermeerders Koninklijk onderscheiden tijdens de Lintjesregen 24 apr, 15:55
De actie heeft inmiddels al meer dan 2.500 euro opgebracht.
Mini Roparun bij Ilion 24 apr, 15:09
Tekensessie met Sacha. Foto: Nell van de Bosch-Levendig
Tekenen met Sacha in buurttuin Zoete Aarde 24 apr, 12:58