
Ophef over brug De Leyens
Actueel 1.774 keer gelezenZoetermeer - De aankomende werkzaamheden aan ophaalbrug De Leyens zorgen voor ophef bij omwonenden. De brug zal van 30 juni tot 22 augustus dicht zijn wegens vernieuwing van onderdelen. Volgens omwonenden is er onvoldoende rekening gehouden met het tijdvak, de zomervakantie, waarin dit zal plaatsvinden. Het zal, volgens hen, een groot deel van de waterrecreatie belemmeren. Ze zijn daarom een petitie gestart.
Door Janneke van der Ende
De brug is volgens de gemeente Zoetermeer aan groot onderhoud toe. Veel delen van de brug worden vernieuwt, zoals de fundering, de houten balken, de leuningen, de houten planken en de steigers. In de eerste week van juli zal het bovenste deel van de brug weggehaald worden om de werkzaamheden te kunnen starten. Halverwege augustus moeten de werkzaamheden klaar zijn. Tijdens de werkzaamheden kan de brug niet gebruikt worden, zowel bovenlangs als onderlangs door het water.
In de raadsvergadering van 16 juni ging het over de werkzaamheden aan de brug. Na vragen vertelde wethouder Van der Meer dat deze periode juist gekozen is om overlast voor scholieren, die de brug gebruiken om naar school te komen, te voorkomen. Maar volgens omwonenden zullen de werkzaamheden in de zomervakantie juist voor veel overlast zorgen, vooral voor het vaarverkeer. Een omwonende, en enthousiast watersporter, vertelt: “Veel omwonenden hebben een tuin aan het water, met een boot of een sup. Die varen naar de Zoetermeerse Plas, gaan zwemmen en varen weer terug. Voor veel mensen wordt dit nu in deze periode onmogelijk gemaakt. Door de doorvaart onder de brug te blokkeren, sluit de gemeente honderden bewoners, in het hoogseizoen, af van de Zoetermeerse Plas.” Ook omwonende Jack is niet blij met het gekozen tijdvak. “Naar mijn idee is er helemaal geen goed onderzoek gedaan naar wat er nu leeft in deze wijk, zoals de waterrecreatie. Er is alleen gekeken naar de scholieren die door de werkzaamheden een paar honderd meter om zouden moeten lopen of fietsen. Massa’s kinderen springen hier iedere zomer van de brug af. Het lijkt hier dan wel een waterpretpark. Dat valt dan allemaal weg.” Jack zet ook vraagtekens bij de urgentie van de werkzaamheden aan de brug. “De aannemer vertelde mij dat de brug instabiel en gevaarlijk zou zijn. Maar waarom wordt deze dan niet gelijk afgesloten? Dan zouden we er nu ook niet overheen kunnen rijden, lijkt mij. Ik geloof het bouwkundig rapport wel, dat de brug vernieuwd moet worden, maar dat het nú moet gebeuren, zet ik toch wel mijn vraagtekens bij.” LHN vroeg in de raadsvergadering ook al naar de veiligheid van de brug en of deze dusdanig gevaarlijk is dat afsluiting voor het vaarseizoen noodzakelijk is. Van der Meer kon daar op dat moment geen antwoord op geven.
Omwonenden zijn een petitie gestart om de werkzaamheden uit te stellen tot ná de zomervakantie. “Zodat we in de zomer kunnen genieten van de wijk waarvoor we hier zijn komen wonen”, aldus de petitie.
1200 brieven
In de petitie wordt ook gesteld dat er geen enkele directe communicatie naar de bewoners is geweest over de werkzaamheden. Zoetermeer Vooruit stelde tijdens de vergadering de vraag hoe deze communicatie naar de omwonenden is gegaan. Daarop antwoordde wethouder Van der Meer dat er door de aannemer 1200 brieven in de buurt zijn verspreid. “En bij mensen die direct naast de brug wonen is ook aangebeld om hierover te vertellen”, stelde zij. Volgens de gesproken omwonenden zou niet de volledige wijk zijn ingelicht over de werkzaamheden. “Wij hebben niemand kunnen vinden die een brief heeft ontvangen, anders dan de woningen die zich direct naast de brug bevinden”, aldus de enthousiast watersporter.
Wethouder Van der Meer kon nog niet reageren op vragen vanuit Streekblad. Later vandaag zal ze met een memo komen over deze kwestie.
De (volledige) namen van de gesproken omwonenden zijn bij de redactie bekend.













