
In de vakantie met plezier naar school
Actueel 1.387 keer gelezenZoetermeer – Het is zomervakantie. Buiten is het lekker zonnig en warm. Toch komen er 19 kinderen graag naar de aula van IKC De Kasteeltuyn in de wijk Palenstein. Het zijn ‘nieuwkomers’ uit landen als Syrië, Oekraïne en Afghanistan, die na 20 weken les op school daar graag twee weken aan vastplakken om vooral de taal beter te leren. Een initiatief van de ‘meesters op maat’ Benjamin Steensma en Andy Naipal, die dankzij een subsidie van de gemeente en het Openbaar Primair Onderwijs Zoetermeer (OPOZ) serieus en met humor de kinderen uit de zomerdip houden.
Door André van der Wiel
Het is een vrolijke boel in de aula. De kinderen zijn aan de slag met het menselijk lichaam. Meester Benjamin heeft 12 jaar in loondienst in het onderwijs gewerkt en is nu als ZZP-er bezig met z’n eigen creatieve programma’s. “Ik ben in Nederland de eerste coach groepsgeluk en ik voel dat ik als ondernemer in het onderwijs meer m’n uitdaging kan vinden.” Hij doet dit samen met meester Andy Naipal: “De kinderen komen graag omdat we humor erin stoppen en hun situatie aanvoelen. We bieden met acht dagen net even wat extra’s om niet de zomerdip in te gaan. En natuurlijk komen de waterpistolen als het morgen 29 graden wordt.” De kinderen blijken alle dagen te komen. Hoe komt dat zo? “We hebben aandacht voor hun soms traumatische situatie én hebben leuk middagprogramma met enerzigers, sport en muziek. Zo werken we aan een percussiestuk als eindproductie.”
Fatima van 12 heeft een hele reis vanuit Syrië via Turkije achter de rug. “Ik vind de les heel mooi. En de meesters zijn lief en mooi.” Ze komt graag naar de extra lessen. De 13-jarige Mohammed Shahir spreekt al verrassend goed Nederlands. Hij komt uit Afghanistan en is sinds september 2023 in Nederland. “Ik heb thuis niets te doen en hier kan ik de taal verder leren. Eerst zaten we in een hotel maar nu hebben we een huis.” Mohammed wil wiskunde gaan studeren en zit met z’n zusje op de lessen. “De molens in Nederland zijn mooi en de meesters zijn erg goed. Ze begrijpen ons en leggen alles goed uit.”
Benjamin bloost als hij de lieve woorden hoort die de leerlingen over hun meesters zeggen. “Wij zijn voor kinderen van 10 jaar soms de eerste meester in hun leven. Dan doet dat iets met je.” Meesters Andy en Benjamin hopen dat ook volgend jaar de lesverlenging door kan gaan. Nu gaan ze weer snel terug naar de kinderen. “Wie kan tekenen op de grond naast de leerling waar je armen zijn?”













