Babyegels in de Zoetermeerse opvang. Foto: Marjolein van Helmond.
Babyegels in de Zoetermeerse opvang. Foto: Marjolein van Helmond.

Natuur onder de loep

Actueel 1.955 keer gelezen

 Zoetermeer - Kenners van de natuur schrijven in deze rubriek over de natuur in Zoetermeer. Deze week een bijdrage van Tije Feijen namens de Egelopvang Zoetermeer waar hij bestuurslid is.

Paren en baren
Op zoek naar een partner moet een egelmannetje soms grote afstanden afleggen. Heeft hij eenmaal een volwassen, niet drachtig vrouwtje ontdekt, dan begint het paringsritueel.
Egels maken er een feestje van. Het vrouwtje zal het mannetje in eerste instantie afwijzen en dat maakt ze doorgaans zeer luidruchtig kenbaar. Het mannetje laat zich hierdoor niet van de wijs brengen en maakt haar het hof door haar steeds te omcirkelen, de z.g.n. egel-carrousel. Dit paringsritueel kan uren duren. De verleider zet daarbij geurvlagen af die de dame in kwestie in de stemming moet brengen.
Uiteindelijk komt het tot een paring. Het wijfje drukt zich tegen de grond en legt al haar stekels plat. De charmeur kan haar beklimmen.
Na een dracht van ongeveer 35 dagen werpt ze meestal 4 tot 7 jongen in een groot nest dat ze zelf gebouwd heeft. De vader heeft al ruim van tevoren z’n biezen moeten pakken, want een egelmoeder wil geen voedselconcurrent in haar omgeving. Bij hun geboorte liggen de stekeltjes van de egelbaby’s in de door vocht gezwollen huid ingebed. Het geboortekanaal van de moeder kan op deze manier niet beschadigd worden.
De baby’s zijn blind, doof en haarloos. Tijdens de derde levensweek gaan de ogen en gehoorgang van de kleine egeltjes open. Na vier weken mogen ze het nest verlaten. Een egel zoogt haar jongen ongeveer zes weken. Als de jongen na twee a drie maanden zelfstandig zijn, verdrijft de moeder ze en moeten ze op eigen benen staan. De pubers blijven vaak bij elkaar tot na de winterslaap.
Op de leeftijd van negen tot elf maanden zijn egels geslachtsrijp.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

De route begint bij kastje nummer 1 naast het Stadhuis, beschilderd door Björn Wijman.
Interactieve route ‘Kleurrijk Zoetermeer’ 22 mei, 15:47
Tijdens het Kunsthelden Festival ontdek je de kunstenaar in jezelf.
Kunsthelden Festival laat kinderen uitproberen 22 mei, 14:44
Hextet band.
Album release van nieuwe jazzband met lokale bigband op 29 mei 22 mei, 11:45
Bezoekers zijn van 10.00 tot 18.00 uur welkom om kennis te maken met de club, de sfeer te proeven en de locatie aan de Zoetermeerse Plas te ontdekken.
Sfeer proeven bij Welkom Dag Watersportvereniging 22 mei, 10:46
Afbeelding
Vacaturegids: Ontdek de beste banen in jouw regio! 22 mei, 10:28
Met de Stadspas079 profiteren inwoners en bezoekers van acties en korting op uitjes en activiteiten voor jong en oud.
Nieuwe stadspas gaat ‘Stadspas079’ heten 22 mei, 09:23 1
Freddie Krullaars van Ecoware. Foto: Gerard van Warmerdam.
Stichting EcoWare in top 50 Appeltje van Oranje 22 mei, 08:42
De Natuurtuin ligt er nu in volle lenteglorie bij.
Rondwandeling natuurtuin 21 mei, 17:54