Bij Vakantiemaatjes is het feest. Het project viert haar eerste lustrum. Foto Ineke de Jong
Bij Vakantiemaatjes is het feest. Het project viert haar eerste lustrum. Foto Ineke de Jong

Vakantiemaatjes maakt al vijf jaar dagje weg voor kind mogelijk

Actueel 998 keer gelezen

Zoetermeer - Project Vakantiemaatjes laat kinderen, die dit hard nodig hebben, genieten in de zomervakantie. Met niets in het vooruitzicht, duren zes weken erg lang.

door Ineke de Jong

Vanuit Stichting Jong Perspectief ontstond het project Vakantiemaatjes door de uitbraak van corona en de beperkingen die dit met zich meebracht. Projectleider Joyce de Haan verduidelijkt: “Jong Perspectief is voor kinderen tussen de 6 en 24 jaar, maar voor Vakantiemaatjes houden we een maximale leeftijd aan van 14 jaar, dus gericht op kinderen van de basisschool.”Het team, bestaande uit zes personen, werkt hard om leuke matches te krijgen tussen vrijwilligers en kinderen.” De deelnemertjes worden aangemeld door scholen, Schoolmaatschappelijk Werk, Jeugdformaat of Jeugd en Gezin. “De aangemelde gezinnen zijn zeer divers, vertelt Joyce. “De kinderen hebben een dagje weg hard nodig. Neem bijvoorbeeld een gezin met een zieke ouder of gehandicapte broer of zus, of een gezin dat heel krap behuisd is en geen geld heeft om op vakantie te gaan. Dan kan het zijn dat het kind een beetje in de knel komt.
Hoe fijn is het dan om een dagje op stap te kunnen en even weg van huis te zijn.”Van de vrijwilligers wordt gevraagd tijdens de zomervakantie drie weken beschikbaar te zijn, wat niet aansluitend hoeft, en minstens één keer per week iets met het kind te ondernemen. “Het hoeft niet ingewikkeld,” legt Joyce uit. “Een ijsje eten, naar de speeltuin, het mag van alles zijn.”
Een vrijwilliger moet minimaal 18 jaar zijn en er wordt een VOG-formulier (Verklaring Omtrent het Gedrag) gevraagd. De kennismaking tussen een nieuwe vrijwilliger en het team verloopt eventueel online. Ook de vooraf gehouden informatieavond is online.

Vrijwilligers 
Joyce is blij dat het team vrijwilligers alle leeftijden bestrijkt. “De jongste vrijwilliger is begin 20 en de oudste in de 60. Door de diversiteit kunnen we goede matches maken. Ook jonge gezinnen doen mee. Soms is er meteen een klik tussen de kinderen, wat direct het ijs breekt.”
Bij de eerste ontmoeting tussen gezin en vrijwilliger gaat iemand van het team van Jong Perspectief mee. “Het kan soms best spannend zijn voor een kind, een paar vreemde volwassenen in je huis. Wij zijn er ook bij om bijvoorbeeld vragen te beantwoorden.”Het eerste jaar toen het project Vakantiemaatjes van start ging, meldden veel vrijwilligers zich aan. Niemand kon met vakantie door corona. “Het was overweldigend,” vertelt Joyce. “Het komt voor dat een kind kort voor de vakantie wordt aangemeld en dat maakt het wat lastiger om iets te regelen. Met het grote aantal vrijwilligers toen konden we hier goed op anticiperen. Het tweede jaar hadden we weer veel kinderen, maar liep het aantal vrijwilligers terug, omdat men weer op vakantie kon gaan. De laatste paar jaar hebben we hulp ingeschakeld van Stichting Ub die helpt met het werven. Dat loopt goed waardoor we voldoende vrijwilligers hebben. We hebben plek voor 45 kinderen en dus hetzelfde aantal vrijwilligers nodig.”
De zomervakantie wordt afgesloten met een gezamenlijke activiteit. “Vorig jaar was dit een survival-uitje. Het is een feest om daar bij te zijn. Ook voor de vrijwilligers om met elkaar te praten en ervaringen uit te wisselen. Wat we komend jaar gaan doen, blijft nog een verrassing.”
De ervaring van de afgelopen jaren is heel positief. Vrijwilligers doen meerdere jaren mee en een enkeling zelfs alle vijf de jaren. “We weten ook dat hoewel er één dag per week gevraagd wordt, sommige vrijwilligers meerdere dagen per week met een kind optrekken. Dat is heel fijn.”
Om het eerste lustrum te vieren wil het team voor dit project Vakantiemaatjes iets extra doen voor de kinderen en vrijwilligers en hoopt op donaties om dit waar te maken. Hiervoor kan men terecht op de website www.jongperspectief.nl/doneren.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

De groepen moesten 88 gekke opdrachten doen.
Overvliegfeest start van scoutingseizoen Actueel 17 uur geleden
Het inmiddels gesloopte wijkgebouw
Veerkrachtig erfgoed op monumentendag Actueel 18 uur geleden
Afbeelding
Kunstwacht Delft ontvangt eerste SROI-certificaat van De Binnenbaan Actueel 19 uur geleden
Wouter Boswinkel, voorzitter Ondernemersvereniging Meerzicht
Winkelcentrum Meerzicht maakt zich op voor grote verbouwing Actueel 21 uur geleden 1
Adviseur en projectleider crisisbeheersing Gert-Jan Ludden zal spreken tijdens de bijeenkomst.
Miljoenennotaborrel zet ondernemers aan het denken: ‘Hoe ondernemend regeren Nederland van het slot kan halen’ Actueel 21 uur geleden
Voormalige gevangenis waar nu asielzoekers verblijven heeft voldoende capaciteit.
Achterstand bij huisvesting statushouder Actueel 22 uur geleden 27

Uit de krant

Vervuild water in het Van Tuyllpark
Opnieuw vervuild slootwater rond Van Tuyllpark 9 sep, 17:33 5
Fietsers overdag niet welkom in winkelgebieden. Foto: Gerard van Warmerdam
“Ontheffing zorgt voor discussie” 9 sep, 15:29 9
Oud-waarnemend burgemeester Lokker.
Jan Pieter Lokker op 77-jarige leeftijd overleden 9 sep, 12:28
Hunted in Zoetermeer. Foto: Gerard van Warmerdam
‘Hunted’ in Zoetermeer 8 sep, 12:32
Scouts zamelen geld in voor een nieuwe kampvuurplaats
Stem Scouting JMC bij Rabo ClubSupport 8 sep, 09:43
Het koor Invasion
Invasion presenteert Night of the Proms 8 sep, 09:32
De peren worden een week later geplukt.
Peren plukken 8 sep, 09:30
Molen de Hoop
Bezoek de molen tijdens Open Monumentendag 8 sep, 09:17