Slechts één jong kon dit jaar geringd worden, een goed doorvoed mannetje. Foto: Martin Mollet
Slechts één jong kon dit jaar geringd worden, een goed doorvoed mannetje. Foto: Martin Mollet

Eén slechtvalk geboren op de toren

Actueel 1.459 keer gelezen


Zoetermeer- In deze rubriek laten diverse experts uit de natuurwereld hun licht schijnen op leuke en bijzondere natuurweetjes.  Deze week vertelt bioloog Winfried van Meerendonk over het bekende slechtvalkpaar van woontoren “De Kroon”.

Sinds 2014 is een paartje slechtvalk aanwezig op de voormalige stadhuistoren van Zoetermeer en sinds 2016 broeden ze daar. Slechtvalken hebben een beschermde status onder de wet natuurbescherming en de nestplaats is ook jaarrond beschermd. Ieder jaar is het weer een verrassing voor onderzoekers, bewoners en andere belangstellenden hoe het broedresultaat is van Zoetermeers enige slechtvalkpaar. De grote valken zijn niet meer weg te denken van de voormalige stadhuistoren, maar hun geschiedenis leest als een spannend boek met ieder jaar een nieuw hoofdstuk.

Dit jaar waren de valken ongeveer twee weken later met de eileg. Dat was al vreemd want de laatste jaren was dit paar het vroegste in heel Zuid Holland. Op 15 april werd er een extra controle gedaan en troffen we een net uitgekomen jong en drie eieren aan. De ouders waren snel weer terug bij het nest want er viel niets te meten. Op 6 mei bleek er maar één goed doorvoed jong in de nestkast te zitten en was één ei verdwenen. Er lagen twee niet uitgekomen eieren in de kast. Een mager resultaat, zou er een partnerwisseling zijn geweest? Met behulp van foto’s wist Wouter Parent van de VNVZ beide ringen van de ouders af te lezen. Het vrouwtje was dezelfde van vorig jaar en het jaar daarvoor, maar het mannetje bleek een jong van 2019 uit dezelfde nestkast te zijn. Die vormde dus hoogst waarschijnlijk een koppel met zijn moeder en dat schijnt wel eens vaker voor te komen bij slechtvalken. 

Het enige jong van drie weken oud zag er in ieder geval kerngezond uit en de resterende twee eieren zullen worden onderzocht.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Peggy Hoek en Shamier Madhar van Piëzo en Piëzo directeur Mirjam van Bijnen
Wijkdialogen zorgen voor contact en begrip over culturen heen Actueel 15 uur geleden 1
De trotse Odin Hartog (11) in zijn Team Kingdom of the Netherlands U12-tenue.
Honkballer Odin (11) vertegenwoordigt Nederland op EK Actueel 18 uur geleden
Kerk op Schoot
Samen met je baby of peuter naar de kerk Actueel 19 uur geleden
Door de aanrijding sloeg één van de auto's over de kop en kwam op het dak tot stilstand. Foto: Regio15.
Auto over de kop door botsing Edelsteensingel/Mahatma Gandhisingel Actueel 20 uur geleden
Het kernteam: van links naar rechts: Maruska Ulcikova, Klaas Bolt en Ton Kort (Larissa Nivillac staat niet op de foto.)
Trefpunt Oase: Voor bewoners – door bewoners Actueel 21 uur geleden
Lopers in het Balijbos
Invasie tijdens zonovergoten Balijbos parkrun Actueel 28 mei, 16:30

Uit de krant

Lopen tijdens 3Plassenloop
Doe mee aan de 3Plassenloop 28 mei, 15:20
Kinderen genieten van sport tijdens Unlimited Sports Event. Foto: Gerard van Warmerdam
Sport voor kids met verstandelijke beperking 28 mei, 13:18
Afbeelding
Column: Feiten en fabels 28 mei, 10:31
Afbeelding
Tout le Monde zoekt medewerker bediening/assistent-leidinggevende 28 mei, 10:16
Waterspeeltuin aan het Rakkersveld.
Gemeente zoekt nieuwe invulling voor zwembadje 28 mei, 09:25
Wedstrijd skeeleren. Foto: Gé Wijnands / schaatsfoto.nl en Jannes Wolff.
YVZ actief bij NK’s op de skeelers 27 mei, 16:19
Bodian en zijn vader
Bodian (11) loopt élke avond de dubbele Avondvierdaagse 27 mei, 15:07 3
Certificaten uitgereikt. Fotograaf: Leon Koppenol
Feestelijke certificaatuitreiking voor deelnemers Z-route in Zoetermeer 27 mei, 14:07