Slechts één jong kon dit jaar geringd worden, een goed doorvoed mannetje. Foto: Martin Mollet
Slechts één jong kon dit jaar geringd worden, een goed doorvoed mannetje. Foto: Martin Mollet

Eén slechtvalk geboren op de toren

Actueel 1.459 keer gelezen


Zoetermeer- In deze rubriek laten diverse experts uit de natuurwereld hun licht schijnen op leuke en bijzondere natuurweetjes.  Deze week vertelt bioloog Winfried van Meerendonk over het bekende slechtvalkpaar van woontoren “De Kroon”.

Sinds 2014 is een paartje slechtvalk aanwezig op de voormalige stadhuistoren van Zoetermeer en sinds 2016 broeden ze daar. Slechtvalken hebben een beschermde status onder de wet natuurbescherming en de nestplaats is ook jaarrond beschermd. Ieder jaar is het weer een verrassing voor onderzoekers, bewoners en andere belangstellenden hoe het broedresultaat is van Zoetermeers enige slechtvalkpaar. De grote valken zijn niet meer weg te denken van de voormalige stadhuistoren, maar hun geschiedenis leest als een spannend boek met ieder jaar een nieuw hoofdstuk.

Dit jaar waren de valken ongeveer twee weken later met de eileg. Dat was al vreemd want de laatste jaren was dit paar het vroegste in heel Zuid Holland. Op 15 april werd er een extra controle gedaan en troffen we een net uitgekomen jong en drie eieren aan. De ouders waren snel weer terug bij het nest want er viel niets te meten. Op 6 mei bleek er maar één goed doorvoed jong in de nestkast te zitten en was één ei verdwenen. Er lagen twee niet uitgekomen eieren in de kast. Een mager resultaat, zou er een partnerwisseling zijn geweest? Met behulp van foto’s wist Wouter Parent van de VNVZ beide ringen van de ouders af te lezen. Het vrouwtje was dezelfde van vorig jaar en het jaar daarvoor, maar het mannetje bleek een jong van 2019 uit dezelfde nestkast te zijn. Die vormde dus hoogst waarschijnlijk een koppel met zijn moeder en dat schijnt wel eens vaker voor te komen bij slechtvalken. 

Het enige jong van drie weken oud zag er in ieder geval kerngezond uit en de resterende twee eieren zullen worden onderzocht.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Mike (links) en Remko hebben het initiatief voor Invictiusloop genomen.
Invictusloop, een sportief evenement voor veteranen 25 jul, 13:38
Afbeelding
Column: Een focus op kerken in Zoetermeer 25 jul, 09:49
De geslaagden bij jiu jitsu
Geslaagde examens bij Budoschool Kai Sei 24 jul, 16:39
Scouts gaan op kamp.
Jubileumkamp Scouting JMC 24 jul, 15:36
Eric en zijn zoons Rick (links) en Chris.
Fietsen voor Parkinson op en rondom de Cauberg 24 jul, 13:32
Tuincentrum De Driesprong aan de Berkelseweg 5 in Zoetermeer.
Grote Summer Sale bij Tuincentrum De Driesprong: hoge kortingen op tuin, barbecue en woondecoratie 24 jul, 12:34
Afbeelding
Op vakantie? Ga goed voorbereid! 24 jul, 11:15
Zoetermeerders kunnen aanschuiven in de keet van kunstenaar Marja Milo (r) om een gezegde of aanmoediging op te schrijven, net als vele andere bezoekers. Marja Milo: "Alles mag vol" Foto: Marit Nikerk.
Marja Milo verzamelt levenswijsheden in haar schaftkeet 24 jul, 10:34