
Fietsersbond wil fietser weer op één in de stad
Actueel 395 keer gelezenZoetermeer - Fietsersbond afdeling Zoetermeer lanceert de Fietsvisie 2026. Tijd om de fietser in de stad weer op de eerste plek te zetten. Een beter moment om de visie uit te dragen is er niet. Er is een nieuwe gemeenteraad en het nieuwe college komt uit de startblokken. De visie met handelingsperspectief ligt voor het oprapen, met knelpunten en oplossingen. Theo Hebing van de Fietsersbond is er trots op en draagt met verve de visie uit met als doel de verkeersveiligheid te vergroten en de fiets weer op één in de stad te krijgen.
Door André van der Wiel
De visie is duidelijk over het in stand houden van een apart hoofdwegennet voor auto’s. De H-structuur zorgt voor een goede scheiding van verkeerssoorten. “De plannen om bij de ontwikkeling van de nieuwe wijk Entree de doorgaande Afrikaweg om te vormen tot een straat met woningbouw past hier absoluut niet in.” Hebing noemt ook een extra verbinding met fietsbrug aan de oostzijde van de Afrikaweg en een mogelijke fietstunnel tussen de Boerhaavelaan en de Ghandisingel in Oosterheem.
Hoekige fietspaden op rotondes
Omdat er veel ongelukken zijn op de rotondes, wordt gepleit voor hoekige fietspaden op rotondes. Op de nieuwe rotonde in Noordhove en de Meerzichtlaan heeft de fietser hierdoor meer zicht op het verkeer. Ook moeten schijnveilige fietsstroken ingewisseld worden voor vrije fietspaden. Gevaarlijk paaltjes moeten van de fietspaden af en rood is de gewenste kleur voor het pad der fietsen. Als de fietsers voorrang hebben kunnen beter de rode stopborden met opvallend gele signalering eronder, zie Stationsstraat/Tintlaan, gebruikt worden dan onduidelijkere voorrangsborden. 30 kilometerzones vergroten de verkeersveiligheid. Theo Hebing legt uit hoe de visie tot stand is gekomen. “We zijn gestart in Coronatijd met een visie voor Zoetermeer. We hebben ruim 300 leden en via een enquête met een mooie respons van 270 actieve bijdragen – niet alleen fietsers maar ook automobilisten – kregen we alle meningen op een rij om een gedragen visie te schrijven. Het landelijk bureau van de Fietsersbond heeft ons goed geholpen.”
Jarenlange ergernissen oplossen
Los van de vele gestolen fietsen omdat bewaakte stallingen ontbreken, is de bereikbaarheid van de stalling bij Zoetermeer-Oost slecht. Via steile trappen met geleiderail moet de fiets van de ene kant naar de andere kant van het spoor gebracht worden. Een route bovenlangs is niet mogelijk. De vrije busbaan die niet meer wordt benut biedt mogelijkheden. Ook staat een veiliger kruising voor fietsers bij Nutricia op het verbeterlijstje. Ook lukt het nauwelijks om veilige fietspaden tot op het schoolplein te realiseren. Dat bleek al uit onderzoek in 2015 waarbij de optie om bij scholen een autovrije omgeving te maken een oplossing kan bieden voor de scholieren. De Dorpsstraat moet open blijven voor fietsers.
Hebing’s Fietsersbond weet goed op de kaart te komen. “We hebben inmiddels twee gesprekken gehad met wethouder Frinking. Met onze expertises als schouwen, rapporteren en praktisch oplossen gaan we regelmatig in gesprek met ambtenaren en de politiek. Ook maken we gebruik van het spreekrecht bij raadsvergaderingen. Dat werkt.” In 2020, 2022 en 2024 is Zoetermeer door de Fietsersbond uitgeroepen tot beste ‘grote’ gemeente fietsstad. “Hoewel er nog veel achterstallig onderhoud is, ‘ga meer asfalteren’, hopen we binnenkort weer in de prijzen te vallen,” aldus Hebing. “Er moet wat meer durf en lef komen en waar het buitenland jaren geleden naar Nederland kwam als voorbeeldland worden we nu ingehaald door datzelfde buitenland. Ga daar kijken wat werkt. Er moet een omslag in denken komen.” Hebing ziet leefbaarheid, gezondheid en veiligheid verbeteren als er autovrije wijken komen met ‘hubs’. En natuurlijk komt de fatbike langs. De fietsersbond pleit voor een leeftijdsgrens en handhaving. De visie is geschreven door 13 actieve leden van de Fietsersbond. De politiek kan rijpe ideeën oogsten. Nieuwe vrijwilligers worden met open armen ontvangen. Meer info: zoetermeer.fietsersbond.nl.













