"Mister PRO PATRIA" Henk Groenheijde (90) ontving een oorkonde, met echtgenote Jany aan zijn zijde. Foto: Gerard van Warmerdam. Gerard van Warmerdam

PRO PATRIA eert Henk Groenheijde

Actueel 340 keer gelezen

Zoetermeer - PRO PATRIA, in 1911 opgericht, is een begrip in Zoetermeer. Henk Groenheijde heeft de laatste 86 jaar van de gymnastiekvereniging actief beleefd. Op 1 september 1940 start zijn lidmaatschap. Als kaderlid is hij meer dan 75 jaar actief. Dinsdag 14 juli werd hij 90 jaar. Dat is gevierd. Huidige en voormalige kaderleven zongen de jarige in GymWorld toe en feliciteerden hem. Ook benoemde voorzitter Vincent Wolsheimer hem uit naam van alle gymsporters en coaches tot “Mister PRO PATRIA”. Een passende sculptuur met oorkonde bevestigen dat.

Henk Groenheijde wordt als middelbaar scholier rond 1950 al ingezet als lesassistent. Dat heette toen voorturner. Bij het 50-jarige jubileum in 1961 ontving de vereniging van oud-leden een wedstrijdtrampoline. Voorturner Henk Groenheijde kreeg van de toenmalige hoofdleider Huib van Zetten de missie een trampoline-afdeling op te zetten. Dat doet hij met verve. Als luchtmachtofficier, werkzaam op voormalig vliegveld Ypenburg, zet Groenheijde al zijn vrije tijd in voor de vereniging. De trampolineafdeling wordt in de jaren 70 toonaangevend. De trampolinespringers winnen nationale titels, zowel individueel als in clubteamverband. Hij leidt coaches en juryleden op. Ook PRO PATRIA turnsters en turners winnen nationale titels. Zoetermeer wordt daardoor zelfs twee keer uitgeroepen tot Sportstad van het Jaar.

In alle wijken van de groeiende stad plant en organiseert Henk Groenheijde gym- en turnlessen. PRO PATRIA wordt met meer dan 3000 leden de grootste gymnastiekvereniging in het land. In zijn bestuurlijke missie is de breedtesport altijd de basis geweest van wedstrijdsport en topsport, ook financieel. Naast het trainerschap was hij in de vorige eeuw lang penningmeester en daarna vele jaren manager van de grootste afdeling recreatiesport. Na 2001 nam hij tot 2025 nog de personeelsadministratie op zich. Het complete lesprogramma van de vereniging zat in zijn hoofd.

Zijn pupillen Lennard en Alan Villafuerte wonnen als synchroon duo in Kopenhagen de wereldbekerfinale 1995. In Sydney 2000 en Athene 2004 is Alan individueel Olympiër. Broer Lennard is nog steeds succesvol trainer/coach trampolinespringen. Toch eert PRO PATRIA Henk Groenheijde vooral voor zijn nooit aflatende inzet voor de gehele vereniging. Hij vormde de afdelingen gym, turnen, springen en dans tot een geheel. De sculptuur van vier strekkende figuren die samenkomen op het hoogste punt, symboliseert treffend deze inzet voor de gymsport.

Nooit een wanklank, altijd verbinden en verantwoordelijkheid nemen typeren Mister PRO PATRIA. Zijn 90-jarige echtgenote Jany is hem al die jaren tot grote steun. Zij ontving een bloemenhulde, want achter elke succesvolle man staat een sterke liefdevolle vrouw.

Tijdens deze bijeenkomst werden ook 53 medaillewinnaars in turnen en springen van dit seizoen 2025/2026 in het zonnetje gezet. Ze gingen allemaal op de foto (zie hieronder).

Foto’s door Gerard van Warmerdam.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Bij de elite vrouwen ging de winst naar de Italiaanse Marta Morara, die met een sprong van 1,87 meter haar concurrentie achter zich liet.
Hoogspringfeest van internationaal niveau: 22e Klaverblad High Jump Meeting groot succes in Zoetermeer 16 jul, 13:12
Afbeelding
Maak kans op heel veel prijzen: lees de Zomer Puzzelkrant! 16 jul, 11:33
Buurtbewoners en Partij voor de Dieren Zoetermeer in actie voor het behoud van de oude es.
Buurt op de bres voor behoud van oude es 16 jul, 08:42
Meer informatie nodig bij een hittegofl
Koele plekken in alle Zoetermeerse wijken 16 jul, 07:17
Meer foto's op www.streekbladzoetermeer.nl. Foto: Gerard van Warmerdam.
Benthuizen neemt afscheid van vertrouwd gezicht: postbode Jos Erinkveld 15 jul, 16:45 2
Round Table 114 mocht met trots een cheque van €500 overhandigen aan Stichting Happy Days.
Cheque voor Stichting Happy Days 15 jul, 15:41
Deelnemers aan het onderzoek. Foto: André Jagt.
Onderzoek naar zenuwklachten na kanker 15 jul, 14:34
Lasershow op de Markt wordt dit jaar uitgebreid met vuurwerk. Foto: Gerard van Warmerdam.
Geen ontheffingen voor vuurwerk 15 jul, 14:22 3