Afbeelding

Column: Tegen de trend in

Actueel 489 keer gelezen

Zoetermeer doet het net weer even anders. Dat bleek afgelopen week maar weer eens tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Waar in bijna het hele land lokale partijen in de lift zijn, verloren in Zoetermeer alle lokale partijen zetels.

Al vind ik een kleine disclaimer wel op zijn plaats want ook de partijen die een landelijke partij zijn zoals de VVD, GL/PvdA en D66 zijn in Zoetermeer natuurlijk ook lokale partijen. Ze worden immers volledig gerund door Zoetermeerse raadsleden.
Maar goed, je moet toch een onderscheid maken. Dus vandaar.

Terug naar het feit dat in Zoetermeer de lokale partijen LHN, PDvZ, Zó! en Zoetermeer Vooruit allemaal zetels zagen verdampen. In de rest van Nederland is dat juist andersom. Het is natuurlijk wel een beetje te verklaren. Zo haalden LHN wethouder Weerwag en PDvZ wethouder Blansjaar de eindstreep niet omdat in beide gevallen de gemeenteraad hun handelen niet zag zitten. Maar in het stemhokje kan het dan nog alle kanten opgaan. Dat was dus niet het geval. De kiezer keerde de lokale partijen de rug toe en namen en passant ook Zó en Zoetermeer Vooruit hierin mee.

De partijen staan nu aan de start van de vorming van een coalitie. Omdat de afgelopen vier jaar het college over een nogal bumpy road ging, is het zaak om nu een coalitie te vormen die wel eenduidig en zonder problemen de eindstreep haalt. Twee wethouders uit één college die worden weggestuurd. Ik heb het in mijn journalistieke carrière nog niet eerder meegemaakt. Niet zo gek dat de roep om een stabiel college klinkt. Maar dat is volgens mij nog niet zo simpel. In de Zoetermeerse gemeenteraad is iedereen altijd heel vriendelijk naar elkaar maar hoe gaat het als je moet samenwerken en je over essentiële zaken als bijvoorbeeld het wel of niet sluiten van het AZC totaal anders denkt? Ik zou niet graag in de schoenen van de partijen staan. Maar ben uiteraard wel benieuwd welke puzzel er uiteindelijk wordt gelegd.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

Berend Peeters (rechts) en links Carlo Duister zijn blij met het Oogcafé.
Oogcafé helpt iedereen met een visuele beperking 12 sep, 16:16
Dean is Nederlands kampioen
Dean Postema Nederlands kampioen op 110cc 12 sep, 13:12 1
Afbeelding
Column: Tung Tung Sahur 12 sep, 10:11
Computercursus voor beginners. Foto: Leon Koppenol
Computercursus voor beginners 12 sep, 09:10
De kunst bij Franx biedt inspiratie voor gedichten tijdens 'Dicht bij Kunst', volgens Denise de Vetten (l) en Amanda Swart. Foto: Marit Nikerk
Proeven van poëzie tijdens ‘Dicht bij Kunst’ 11 sep, 20:09
Schaaklessen voor kinderen. Foto: Leon Koppenol
Schaaklessen voor kinderen 11 sep, 16:08
Michiel Woldendorp in zijn werkkamer
Thriller én digitale romanroute in Zoetermeer 11 sep, 13:09
De Meervaarder
Prinsjesdagvaart met Meervaarder 11 sep, 11:36