
Cantiamo speelt in april haar laatste voorstelling
Actueel 2.188 keer gelezenZoetermeer - Operettevereniging Cantiamo gaat na 30 jaar stoppen. De vereniging viert dit jubileum met de uitvoering van de operette Die lustige Witwe van Franz Lehar. Maar het is tevens het moment om er een punt achter te zetten. Een beslissing die volgens voorzitter John van Santen onvermijdelijk is. Het is vooral de vergrijzing die bij het bestuur tot deze beslissing heeft geleid.
Door Hélène Ouwerkerk
“We willen op ons hoogtepunt stoppen”, zegt John van Santen over het besluit. “Maar we hebben te maken met oudere spelers. Ons oudste lid is 94. Maar ook het publiek is boven de zeventig. Nieuwe aanwas vinden, is gewoon erg moeilijk. Dan moet je tot het besluit komen. Onze leden vinden het uiteraard jammer maar zagen het ook wel een beetje aankomen”, zegt hij. Van Santen heeft nog geprobeerd om samen te gaan met Greg & Baud maar dat is helaas niet gelukt. Vandaar dat we de afgelopen week hebben besloten om er een punt achter te zetten”.
Het suppletietarief waarbij culturele instellingen een hogere zaalhuur moeten betalen, is volgens John van Santen zeker niet de hoofdreden al speelt het wel mee. “Maar elk jaar subsidie aanvragen bij de gemeente en fondsen dat vergt ook wel veel. En de eisen worden steeds hoger. Zo moesten we op een gegeven moment drie producties per jaar doen. De fondsen stellen steeds meer eisen”, weet van Santen. “Het zijn processen waar veel energie in moet worden gestoken.”
Cantiamo werd dertig jaar geleden opgericht door Jack van Dam. Hij emigreerde in 2014 naar Spanje en vanaf dat moment nam John van Santen en zijn vrouw Monique het stokje over. “Er komen niet veel nieuwe operettetitels bij. De meeste operettes zijn tussen 1900 en 1940 geschreven. Tegenwoordig zijn het vooral musicals. De operette is niet erg gemoderniseerd. Toch kijken we er met een goed gevoel op terug. Bijvoorbeeld bij de jaarlijkse voorstellingen in de grote zaal van het Stadstheater waar de zaal twee dagen vol zat. Maar ook waren we aanwezig bij Open Monumentendag en Kaarsjesavond. Ik weet nog niet of we als zangkoor doorgaan maar het is een mogelijkheid. We hebben hier nog geen besluit over genomen”, zegt hij. Het stoppen van een grote vereniging als Cantiamo is meer dan alleen de deur achter je dicht trekken. “We hebben enorm veel kostuums”, vertelt John van Santen. “Die worden op een gegeven moment verkocht. Niet aan de carnavalsvereniging maar ze gaan naar andere theaterbedrijven.”
Lustige Witwe
Voor het zover is, kan het publiek eerst genieten van Die lustige Witwe. De geschiedenis speelt zich af in het Parijs van voor de eerste wereldoorlog. Het niet onaanzienlijk kapitaal van de in Pontevedro geboren jonge weduwe Hanna Glawari dreigt voor het vaderland verloren te gaan, omdat zij in Parijs een vrolijk leven leidt. En het gevaar bestaat dat ze met een Fransman een tweede huwelijk zal sluiten. Baron Mirko Zeta, de gezant van Pontevedro in Parijs, wil dit voorkomen. Hij stelt de gezantschapssecretaris, graaf Danilo Danilowitsch, voor met Hanna te trouwen zodat het geld voor Pontevedro behouden blijft. Maar Baron Zeta’s plannetje dreigt te mislukken. Zal het toch lukken om het familiekapitaal te behouden.
Die lustige Witwe is op 18 en 19 april te zien in het Stadstheater. Op zaterdag is de voorstelling ‘s avonds.De voorstellig op zondag is een matinee. Kaarten voor de voorstelling zijn te koop via de site van Cantiamo www.cantiamo.nl of via de site van het Stadstheater www.stadstheater.nl. Aan de voorstelling wordt meegewerkt door het Amateur-symphonieorkest: Het Rijnlands Symphonie Orkest en balletgroep: Klego dance academy.













