Scène uit 'God van de slachting'. Foto: Annemieke van der Togt.
Scène uit 'God van de slachting'. Foto: Annemieke van der Togt. Annemieke van der Togt

Ruzies en spanningen in ‘God van de slachting’

Actueel 577 keer gelezen

Zoetermeer - Het tragikomische relatiedrama ‘God van de slachting’, door schrijfster Yasmina Reza (2006), is wereldwijd al met veel succes gespeeld. Ook werd het stuk verfilmd onder de naam ‘Carnage’, met Kate Winslet, Jodie Foster, Christoph Waltz en John C. Reilly. Het toneelstuk wordt dit jaar opnieuw op de planken gebracht met Remko Vrijdag, Rosa da Silva, Johan Goossens en Yara Alink.

Door Janneke van der Ende

In God van de slachting maken we kennis met twee stellen met ieder een zoontje van 11 jaar oud. Wanneer er een vechtpartij ontstaat tussen de zoontjes komen Annette (Alink) en Eelco (Vrijdag), de ouders van het kind dat heeft geslagen, op bezoek bij Linda (Da Silva) en Berry (Goossens) in hun woonkamer om de confrontatie tussen hun zoontjes te bespreken. De stellen verschillen van elkaar en dat wordt meteen duidelijk in de eerste paar scènes. Toch zijn er ook wat raakvlakken te merken, tussen de onenigheid door, want de ruzie van hun zoontjes blijft fel tussen de stellen in staan. Het duurt niet lang of de stellen eindigen in een verbale slachtpartij, waarin geen grenzen meer lijken te bestaan. Ze geven zich volledig over aan de ruzie. 

Het toneelstuk bestaat uit lange dialogen, waarbij de vier acteurs het podium nauwelijks verlaten. Door de eenheid in tijd en plaats blijven ze voortdurend met elkaar op het ‘strijdtoneel’, waardoor de spanningen steeds hogerop lopen. De onenigheid wordt naarmate het toneelstuk vordert steeds feller en verschuift van het akkefietje tussen hun zoontjes, naar geschil tussen de stellen: “je probeert ons een schuldgevoel aan te praten!”, tot onuitgesproken spanningen in beide huwelijken. 

Het is als publiek vermakelijk om naar de ruziënde stellen te kijken. Chapeau aan de vier acteurs: zij zetten de personages sterk neer en kruipen met veel overtuiging in de rollen. Sommige verbale uithalen zijn gênant en andere scènes voelen ongemakkelijk aan, wat leidt tot veel gelach in de zaal. Misschien heeft dat ook te maken met het feit dat de ruzies iets kinderlijks hebben. Je denkt soms ‘wat belachelijk dat je hiér zo’n ruzie over maakt’, maar tegelijkertijd zijn de ruzies herkenbaar. God van de slachting: zeer zeker een aanrader voor een avondje theater.

Trigger warning: mocht je braakangst hebben of er niet goed tegen kunnen iemand anders te zien braken, ga dan voor een ander toneelstuk dan God van de slachting. Deze voorstelling is zaterdag 8 maart te zien in het Stadstheater. Kaarten via www.stadstheater.nl.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Vervuild water in het Van Tuyllpark
Waterkwaliteit in Van Tuyllpark en Zoeterhage weer op normaal niveau Actueel 13 uur geleden
Afbeelding
Wetenschappelijk onderzoek bewijst dat FIT20 écht werkt! Actueel 14 uur geleden
Sebastiaan Smits, directeur Storytellers
Column: UP! Actueel 14 uur geleden 1
Theo Hebing fietst met de visie graag langs iedereen die het wil horen.
Fietsersbond wil fietser weer op één in de stad Actueel 16 uur geleden 4
Bij de elite vrouwen ging de winst naar de Italiaanse Marta Morara, die met een sprong van 1,87 meter haar concurrentie achter zich liet.
Hoogspringfeest van internationaal niveau: 22e Klaverblad High Jump Meeting groot succes in Zoetermeer Actueel 17 uur geleden
Afbeelding
Maak kans op heel veel prijzen: lees de Zomer Puzzelkrant! Actueel 19 uur geleden

Uit de krant

Meer informatie nodig bij een hittegofl
Koele plekken in alle Zoetermeerse wijken 23 uur geleden
Meer foto's op www.streekbladzoetermeer.nl. Foto: Gerard van Warmerdam.
Benthuizen neemt afscheid van vertrouwd gezicht: postbode Jos Erinkveld 15 jul, 16:45 2
Round Table 114 mocht met trots een cheque van €500 overhandigen aan Stichting Happy Days.
Cheque voor Stichting Happy Days 15 jul, 15:41
Deelnemers aan het onderzoek. Foto: André Jagt.
Onderzoek naar zenuwklachten na kanker 15 jul, 14:34
Lasershow op de Markt wordt dit jaar uitgebreid met vuurwerk. Foto: Gerard van Warmerdam.
Geen ontheffingen voor vuurwerk 15 jul, 14:22 3
De Panters in actie. Foto: PR
Geen plek voor eredivisie Panters 15 jul, 13:38 4
Vijftien deelnemers van verschillende leeftijden werkten aan een street-artschildering op een container bij de Hof.
Street art verbindt jong en oud bij de Hof van Seghwaert 15 jul, 12:48
Ruim 50 kinderen stonden in een volle Theaterzaal van het CKC op het podium om aan ouders, verzorgers, broertjes en zusjes te laten zien wat zij de afgelopen weken hebben geleerd.
Stralende kinderen tijdens Move the City 15 jul, 12:00