
Natuur onder de loep
Actueel 670 keer gelezenZoetermeer - In deze rubriek schrijven kenners over de natuur in Zoetermeer. Tilly Kester, lid van de volkstuinvereniging vertelt deze week over de natuur op volkstuin Seghwaert.
Sporen van leven in de winter
De tuin is nog in winterrust, maar ongemerkt bereidt de natuur zich voor op een nieuw seizoen.
Zoals we langzamerhand allemaal weten, is het niet slim om je (volks)tuin in de herfst al op te ruimen.
Het beste is om de bladeren te laten liggen behalve op het gras en de paden. De uitgebloeide en dode planten haal je pas na de winter weg. De zaadjes worden gegeten en de stengels zijn een schuilplaats voor insecten. Bladeren vormen een mooi dekentje over de bodem. Daaronder zitten allerlei insecten en bodemdiertjes waar vogels zoals roodborstjes weer naar op zoek zijn.
Blad verteert langzaam en vormt een humuslaag die de Zoetermeerse klei wat minder zwaar maakt.
Vogels eten bessen van de struiken. Zo zag ik vanuit mijn tuinhuisje een fazant steeds maar omhoog springen langs de ligusterhaag. Wat is ie toch aan het doen? Even kijken, o, hij eet de blauwe besjes van de heg.
Sommige dieren zijn in winterslaap maar anderen moeten flink buffelen om de winter door te komen. Deze winter zijn de woelmuizen heel actief. Ze maken vlak onder het aardoppervlak, bijv in het gazon en snipperpaadjes, op zoek naar voedsel ondergrondse gangen, waar je niet altijd blij van wordt.
Wanneer er sneeuw ligt, zoals in 2021, zag je mooi de sporen van vogels en zoogdieren. Om de bodem te beschermen tegen de vele regen die we tegenwoordig ´s winters hebben, dek ik de moestuin af met bladeren, karton en of er staat nog een groenbemester.













