Ds. Folkert de Jong is predikant in de Evangelische Broedergemeente Haaglanden
Ds. Folkert de Jong is predikant in de Evangelische Broedergemeente Haaglanden

Column: Keti Koti: Nederlandse geschiedenis – een nieuw begin

Actueel 1.312 keer gelezen

Vlak naast Dokkum in Friesland staat een terp met een kerkje en drie boerderijen eromheen: Aalsum. In dat kerkje heb ik jaren geleden belijdenis gedaan van mijn geloof. Dat betekent dat ik daar in het openbaar heb gezegd dat ik Jezus wilde volgen, in God geloofde en een zegen meekreeg vanuit de kerk.
Die kerk is eeuwenoud en op een muur hangt een lijst met predikanten die eeuwen teruggaat. Allemaal mensen die in God geloofden, Jezus wilden volgen, net als ik. Een van die mensen was Johannes Columba. Zijn zoon Sybrandus Columba deed waarschijnlijk net als ik belijdenis in Aalsum en werd predikant in Batavia, het huidige Jakarta. Daar trouwde hij met een vrouw die 60 mensen tot slaaf had gemaakt. Hij liet ze niet vrij.
Ik vraag me af hoeveel stappen de meeste witte Nederlanders moeten zetten voor we bij iemand uitkomen die met die gruwelijke handel te maken had. Het zijn er vaak minder dan we zouden willen……
Tegelijkertijd zegt een collega-predikant in het programma ‘Petrus in het land’ dat hij zich niet verbonden voelt met dit verleden. Ik denk dat hij daarmee zegt wat veel witte Nederlanders ook voelen: ‘Dit is lang geleden, misschien is het voor de Surinamers belangrijk, maar met mij heeft het niets te maken.’ Toch kunnen we ons wel zonder veel moeite verbonden voelen met allerlei andere historische gebeurtenissen. Vooral als het successen zijn. We hebben overal in Nederland gedenktekens en musea, het is deel van ons erfgoed.
Waarom zeg ik dit allemaal? Er zijn twee keuzes als het om onze geschiedenis gaat: Of we zeggen dat we ermee verbonden zijn, maar dan moeten we de mooie en lelijke dingen beide meenemen. Of we negeren het allemaal en doen alsof we iedere dag beginnen zonder voorgeschiedenis. Alsof je iedere dag je eigen huis opnieuw bouwt…..
Slavernijverleden is Nederlandse geschiedenis. Het is mijn geschiedenis, uw geschiedenis. Ik nodig u daarom allemaal uit naar de viering op 6 juli, om 14:00 in de Adventskerk in Zoetermeer. Een kerk waar een groot deel van de leden een Surinaamse achtergrond heeft. We vieren het einde van die gruwelijke slavenhandel en hopen op een nieuw begin!

Ds. Folkert de Jong is predikant in de Evangelische Broedergemeente Haaglanden

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Jonge bezoekers bij Surifest 2026 in Zoetermeer. Foto: Gerard van Warmerdam.
In beeld: Surifest 2026 in Zoetermeer Actueel 9 uur geleden
MO12-2 is niet alleen verkozen tot het beste, maar ook tot het leukste team.
Droomseizoen voor MO12-2 van MHC Zoetermeer Actueel 10 uur geleden
Oud-raadslid (LHN) Ward Meijroos wordt wethouder in Goeree-Overflakkee Actueel 11 uur geleden
Opening Nationaal Videogame museum in 2024. Foto: Gerard van Warmerdam.
Gemeentelijke investering Nationaal Videogame museum loopt mogelijk op tot 4 miljoen euro Actueel 12 uur geleden 7
Afbeelding
De Aanbouw Expert zoekt timmerman ruwbouw Zakelijk 18 uur geleden
Afbeelding
Podiumplekken voor Sportschool Da Graca op de Yujin Cup Actueel 15 jun, 14:42 1

Uit de krant

Profiteer nu van de aantrekkelijke voorverkoop: € 10,- per dag en beide dagen € 18,50.
Vijverpop Tributes XL op 11 en 12 september 15 jun, 08:42
Slagturven: baggeren, pletten, steken en stapelen. Prent van Adriaen van de Venne, 1620. (Afbeelding: Beeldbank Zoetermeer)
Canonvenster: 1500 – Turf, de motor van de economie 14 jun, 15:39
Nog nooit werden er zo vroeg zoveel startnummers voor de Geuzenloop verkocht.
Road Runners gaat oefenen voor Geuzenloop 14 jun, 13:35
Duitse slechtvalkvrouw voert haar drie jongen van net twee weken oud. Foto: Wouter Parent (VNVZ).
Natuur onder de loep: Zoetermeerse slechtvalken 14 jun, 08:30
Wilma en Martien kregen de eerste donatie van Jumbo overhandigd door Assistent filiaalmanager Jordi Pavloff. Foto: Janneke van der Ende.
Jumbo steunt weggeefkast van Wilma en Martien 13 jun, 15:14 2
Sinds 2012 komt Chris Waes naar Zoetermeer om oude sieraden van particulieren te kopen. Foto: Jacqueline Louter-Hoos.
Chris van Waes koopt goud en zilver in Rokkeveen 13 jun, 12:41
Oud-Stadstheaterdirecteur Hilko Folkeringa en Anne-Lise Olsthoorn, voormalig politiek adviseur van premier Rob Jetten. Foto's: D66 Zoetermeer.
D66 onthult laatste puzzelstuk van nieuw college 13 jun, 12:12 2
Afbeelding
FIOD start onderzoek naar handel in illegale sigaretten in Zoetermeer 13 jun, 11:54